| Pnin a întrebat:

Cat de greu e sa ajungi arhitect?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa fii AS in matematica, si va fi usor

| Violleta2022 a răspuns:

Foarte greu!
Trebuie sa cunosti multa matematica, geometrie in spatiu, rezistenta materialelor, sa ai talent la desen si viziune artistica.
Se intra al naibii de greu la facultate si se rezista si mai greu, fiindca cerintele sunt foarte mari.

| NLS a răspuns:

Te pricepi la desen artistic?

(Cat de bine?)

DACA DA, e destul de usor.

Asta pentru ca la majoritatea facultatilor se da proba din desen artistic la admitere, sau se cere un portofoliu creat de tine.

Eu din cauza desenului artistic nu am aplicat, caci la arhitectura voiam sa dau prima data.

In facultate vei face si desen tehnic (la inceput de mana), dar daca ai trecut de desenul artistic, asta o sa ti se para usor.

O alta materie la care trebuie sa fii bun: matematica, si in special geometrie in toate formele ei (2D, 3D, geometrie descriptiva), trigonometrie, etc

Incearca sa faci niste schite, si vezi cam ce iese.
Te poti inspira de aici:

https://www.youtube.com/channel/UCVQxmyIOutGT4lmWlDN9pmA

| Yuoia a răspuns:

Matematica, geometria pe primul loc, desen tehnic, "vedere" in spatiu, idei novatoare...

| dinaprilie a răspuns:

Salut, desi nu am nici o treaba cu arhitectura sau cu domnul din imagine iti recomand sa vizionezi acest videoclip. Mi mi s-a parut desprins din Kafka!

https://youtu.be/Q7kKcFT7ly4

| CIaudiu a răspuns:

Depinde de tine cat de dedicat esti si cat de repede prinzi materia.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Foarte.