| StrongHeart a întrebat:

Cat de importanta este facultatea pentru voi?

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru mine nu mai conteaza. Anul trecut am implint 40 de ani de la absolvire (licenta).

| Frank51 a răspuns:

Ma ajuta in cariera, unele chestii nu le poti face fara facultate.

| Apokales a răspuns:

In Romania o consider nula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este importanta daca faci o facultate serioasa si nu doar pentru diploma.

| vmalex21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce înțelegeți prin facultate serioasă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine? happy
Facultatea "este admirabilă, e sublimă, putem zice, dar lipsește cu desăvârșire". (Caragiale) big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mine nu cobteaza asa de mult, tot ce poti invata la facultate poti invata si singur(cel putin la mine la info) insa ai mai multe sanse de angajare daca ai si diploma, plus ca este si partea cu prietenii, iti faci prieteni peste tot care te-ar putea ajuta peste ani: )) in opinia mea, daca poti face facultatea de ce sa nu o faci

| vmalex21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta pentru ca angajatorii români sunt rupti de realitate.

| vmalex21 a răspuns:

Importanta? Important e ce stii sa faci într-o meserie.Ca fapt divers, prin occident cam 75% fac scoli profesionale sau tehnice in care învață pe bune o meserie si au sanse la angajare.In Romania cam 75% fac fac sau vor sa urmeze facultăți in urma carora in 80% din cazuri vor ajunge șomeri sau în cel mai fericit caz vor munci prin alte domenii.

| vmalex21 a răspuns:

Si acum doua întâmplari.O amică si fosta vecina de a mea a facut a facut o facultate,, umană,, ca sa ajunga într-un final sa lucreze la un Call Center unde au contat numai cunoștințele de Limba Franceză. Seful ei are numai liceul terminat? O altă cunostinta a terminat o facultate de inginerie și e sef de raion la Hornbach.Ambii sunt cu nasul pe sus ca ei au terminat facultăți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vmalex21):

Pai dacă au o specializare de ce nu se angajează în domeniul în care s-au specializat? Amuzant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam din doua motive
Fie din cauza lipsei de cerere
Fie din cauza viitorului angajat care nu e poate angaja din diferite alte motive in domeniul resp

| vmalex21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia sa imi spui in ce domenii se mai angajează? Pe langa IT(unde slava domnului ca functioneaza destul de bine chiar si in vremuri mizerabile) si Medicina(si aici cu semne de intrebare)unde se mai angajează? Ai habar macar de,, cerințele,, angajatorilor din Romania? Si până la urmă ajungem la aceeasi concluzie:pierdere de timp si de bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vmalex21):

Din păcate recrutarile la noi sunt cum sunt, nu știu unde se va ajunge. Dar cei specializati într-un anumit domeniu pot lucra și în afară acolo munca e măcar apreciata. Aici cu cât lucrezi mai mult cu atât te privesc mai de sus "ca să nu sari calul". Ma rog.
Oricum domeniul IT rămâne printre cele mai sigure joburi. Eu acolo țintesc.

| Delilahhh a răspuns:

Pentru mine este. Nu pentru salarul de după care va fi mai mare cât pentru propria mea satisfacție că mi-am completat studiile. Apoi, când studiezi, ești în sfârșit doar printre materii care te interesează și înveți doar lucruri pe care ești curios să le înveți. Cel puțin așa e în cazul meu. Eu studiez în Germania. Nu fac educație fizică și nu am materii de umplutură la facultate; îmi aleg singură cursurile în fiecare semestru respectând o singură structură de bază a studiului și îmi fac orarul în funcție de responsabilități. Mai mare dragul să faci studii, mai mare dragul să mergi la facultate.

| ILoveCringe4427 a răspuns:

Cam inutila, daca poti sa obti experienta relevanta e mult mai informativ/productiv/util u name it