| andy6642 a întrebat:

Cat de riscant e sa fac o facultate are e autorizata si nu acreditata? Stiu ca daca nu are macar autorizatie risc sa nu mi se recunoasca diploma, dar care e diferenta intre acreditat si autorizat? (e vb de nivel de licenta)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta este ca facultatea autorizata nu poate organiza licenta si nici acorda diplome. Ce inseamna una si alta este prevazut in anexa la legea educatiei nationale, nr.1/2011, citez:
"2. Acreditarea este procesul prin care unitatea/institutia de invatamant/ organizatia interesata, pe baza evaluarii externe realizate in conditiile prezentei legi, dobandeste dreptul de organizare a admiterii, de desfasurare a procesului de invatamant, de organizare a examenelor de finalizare a studiilor si de a emite diplome si certificate recunoscute de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului.
4. Autorizarea de functionare provizorie este procesul prin care unitatea/institutia de invatamant/ organizatia interesata, pe baza evaluarii externe realizate, in conditiile prezentei legi, de catre agentiile de asigurare a calitatii autorizate sa functioneze pe teritoriul Romaniei, dobandeste calitatea de furnizor de educatie, prin hotarare a autoritatii administratiei publice locale competente, respectiv prin hotarare a Guvernului. Autorizarea de functionare provizorie confera dreptul de organizare a admiterii, precum si de organizare si desfasurare a procesului de invatamant." Numai bine!

4 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Hm..nu e chiar asa riscant; de ce? pentru ca sunt sute care ies din SNSPA(parca asa se scrie) ASE sau chestii de genul asta si se duc sa vanda mici sau burgeri la mcdonalds si alte fastfooduri..bine unii se angajeaza la benzinarii dar nu e diferenta prea mare happy

| andy6642 explică (pentru DimLight):

straight face daca fac o facultate nu o fac ca sa vand burgeri, iar daca ajung sa vand burgeri promit ca ai unul gratis de la mine... speram la raspunsuri utile

| DimLight a răspuns (pentru andy6642):

Pai depinde de profil, ce faci acolo, daca sunt cursuri care te ajuta si nu le gasesti nicaieri in alta parte du-te acolo...singura problema ar fi ca daca vrei sa te angajei in afara la anumite companii(sau chiar aici) e posibil sa nu iti ia in considerare "hartia", oricum in majoritatea cazurilor un portofoliu in domeniu e mai relevant la angajare decat o diploma(diploma te trece in fata daca esti pe lista de asteptare, oricum fara ea unii nu angajeaza)

| Devyd a răspuns:

Cred ca e vorba De Vasile Goldis nu-i asa?
Din cate stiu daca este acreditata, in unele circumstante risti sa nu primesti diploma.
Oricum asteapta si alte pareri.