| TrololoLM a întrebat:

Cat dureaza un punct in alfabetul morse? O linie? Cat trebuie sa fie spatiile dintre litere ca durata? Dar intre cuvinte?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca un punct e cat un click. Apoi linia nu prea lunga, in orice caz ca se intelege ca e linie odata ce dureaza mai mult ca un punct. Durata mai lunga la o linie ar insemna ca transmiti mai greu, vorbesti mai greu. Spatiul poate fi lasat un pic mai mult, in orice caz cuvintele in propozitii vor iesi legate si apoi descifrate.De exemplu iese trolololmesteusertpu. Dupa descifrare sepri singur cuvintele.

| TrololoLM explică (pentru anonim_4396):

Am gasit ca punctul este de 50ms. Aveam nevoie pentru un proiect pe o placuta Arduino, si aveam nevoie doar de punct pentru ca restul le-am gasit pe wikipedia in functie de punct (linia e dubla) (intre cvuinte e spatiu cat doua linii etc)