| anonim_4396 a întrebat:

Cat inseamna un metru pătrat?

Răspuns Câştigător
| adi32creeaza a răspuns:

Cate 25 de cm in fiecare directie. Stanga, dreapta, fata si spate. De exemplu, daca o camera are 16 metri patrati atunci in fiecare directie sunt cate 4 metri (stanga, dreapta, fata, spate). Sper ca m-am exprimat cat de cat corect si ai inteles.

| sierra1 a răspuns (pentru adi32creeaza):

" CapDeSfecla : Cate 25 de cm in fiecare directie"

dragă sfeclă, mai incearcă odată!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru adi32creeaza):

Gresit. In primul rand nu in fiecare directie, ci pe fiecare latura a formei geometrice. Patratul de 1 m patrat nu are laturile de 25 de cm, ci de 1 metru. Suprafata unui patrat de 25 cm este de 0, 25 x 0, 25 = 0, 0625 m patrati.

| Bula a răspuns (pentru adi32creeaza):

ERONAT!
Poate ai vrut sa zici "cate 50cm in fiecare directie", sa iasa cate o latura de 1m. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Iti iese 0, 50 m.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

E intrebare si raspuns foarte greu (de inteles).
Daca stai intr-un punct, atunci masurand spre fata si spre spate cate 0.5m, atunci distanta intre cele doua "capete" masurate va fi 0.5+0.5=1m.
La fel se intampla si la masurarea spre stanga si spre dreapta.
Astfel, vom avea un patrat cu laturi de cate 1m, a carui suprafata este de 1m^2 (1m patrat sau 1mp).

E foarte complicat... laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

E „grele", bre, artimetica asta!

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Nu e de mirare.
A venit la mine in vizita o tanara de clasa 7-a. Nu intelegea aproape nimic din matematica elementara.
Mare mi-a fost surpriza sa constat ca, nu a invatat-o nimeni pana aceasta varsta (13 ani! ) CEASUL ANALOGIC, cu aratatoarele! crying
Evident, astfel sa nu ne miram daca nu cunoaste nici notiunile de baza de geometrie plana!

| Digikey a răspuns (pentru Bula):

Poate are alte talente.

19 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Adica este un patrat cu latura de un metru.
Daca ai o arie mai mare, aceasta va fi impartita in mai multe patrate cu latura de 1 metru.

| mentholinks a răspuns:

Un cub cu raza de 1 metru.

| darrio2007 a răspuns (pentru mentholinks):

Cub cu rază? Mă faci sa rad.

| PainTech a răspuns:

Un metru lățime, un metru lungime

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

3 litri de banane.

| Digikey a răspuns:

Ai dat funda la cel mai jalnic raspuns.
25 de cm in orice directie 1m patrat?

| adi32creeaza a răspuns:

Metrul pătrat, având simbolul m²
aria unei suprafețe, având valoarea ariei unui pătrat cu lungimea laturii de un metru
https://www.qtransform.com/......patrat.php

1 m² = 10000 cm²
https://www.qtransform.com/......atrati.php

| CapDeSfecla a răspuns:

Da,acum mi-am dat seama ce prostie am scris... Anuleaza funda. Nu scrieti in timp ce mergetihappy

| Stefan2266 a răspuns:

1 m², adica un metru patrat reprezinta un patrat cu laturile de 1 m. Este cel mai folosit in masurarea apartamentelor si a terenurilor mici.

| jocfotbaldin1994 a răspuns:

Un patrat cu latura de 1 metru.