| Yell0w a întrebat:

Cat la suta din media de admitere la liceu conteaza testarile nationale si cum se calculeaza?big grin

Răspuns Câştigător
| Andreeea_7986 a răspuns:

50%
pai se calculeaza asa

(testare nationala romana+testare nationala mate):2=Media testari

(Media testari+Media claselor 5-8):2=Media admitere

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Găsești aici, www.edu.ro
Succes!
Pa, pa.

| IonutGosa a răspuns:

Media de admitere la liceu se calculeaza asa:
Media anilor 5-8 +media testelornationale/(impartit)la 2happyhappy
Succes mainesmugbig grin

| Zamb3tFals a răspuns:

Calculul mediei de admitere se face astfel:
AM= ABS + EN supra 2
unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generala de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generala obtinuta la Evaluarea Nationala sustinuta de absolventii clasei a VIII-a
love struck

| Zamb3tFals a răspuns:

EN si calculeaza:
nota de la romana + nota de la mate supra 2...
deci asta ar veni ca media de la testele nationale sunt jumatate din media ta de admitere.
Succes mainehee hee

| Delyaa a răspuns:

Media de la liceu ii media intre notele de la examene+media din cls 5-8...impartite la 2...credhappy

| Alicia4408 a răspuns:

Stiu ca media examenelor e de 50% dar nu stiu cum se calculeaza. Oricum succes la examene daca esti a 8-a!