| anonim_4396 a întrebat:

Cât și ce ar trebui să învăț pentru un 6 la bac?
(Nu sunt a 12-a)

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

A, mai ai cel putin un an, nu? Pai trage tare pe romana, ca nu e prea greu sa iei macar un 8, bazeaza-te pe copiat la matematica. Ai mai putea scoate o nota ok la geografie/istorie. La sport daca incepi sa te antrenezi de pe acum, scoti macar un 9 fara probleme.Nu e asa mare durere de cap. Intereseaza-te si cum se copie/la ce se poate copia la voi in liceu. Nu de alta, dar sa inveti istoria pentru nota decenta la bac e o mare pierdere de timp absolut inutila. Eu am stiut cam de 2 la istorie, am luat 9 si 15 parca. Copiat la greu.

| gabicoo a răspuns:

Nu te mai stresa! Dacă îți propui din start să iei 6 nu ai șanse la Bac!
Sparanghelul și căpșunile trebuie culese! Spor la muncă!

| Lukasssz a răspuns:

Practic daca raspunzi la intrebarile alea legate de text si faci compunerea aia bine poti sa iei 6.

| CIaudiu a răspuns:

Daca te gandesti sa scoti un 6 la bac mai bine nu-l dai.

| raMLesS a răspuns (pentru CIaudiu):

De ce nu? Daca oricum nu vrea sa urmeze o facultate, macar bacul sa il aiba, diploma e tot ce conteaza indiferent ca ai luat 10 sau 6.

| DarthNiger a răspuns:

De unde am putea noi sa stim ce trebuie sa inveti pentru BAC? profesorii iti comunica acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La romana: subiectul 1 perfect + jumate din subiectul 2 perfect + 2 pagini la subiectul 3. Zic perfect adica ce crezi tu ca e perfect, ca la corectat o sa ai surprize. Nu subestima bacul

| MValentin a răspuns:

Uite aici un răspuns logic:
Depinde mult la ce profil esti.
Daca esti la profil uman si dai bacul din: romana, istorie, filosofie/economie/sociologie/psihologie.
Recomand sa faci asa:
1. Română iei fiecare opera in parte si ii scrii toate particularitățile totu rezumandu-se pana in maxim 1.5 pagini/citești comentariile/te uiti la filmulețe pe Youtube. Daca stii sa povestești din fiecare opera de la acțiune, la titlu, cateva personaje, caracterizarea personajului principal in mare. Te asigur ca scoti cuvintele necesare.
2. Istorie: iei fiecare lecție in parte, o structurezi frumos in maxim 1.5-2 pagini cu cele mai importante detalii. Le înveți sa le povestești si apoi te uiti pe Youtube la filmulete cu lectia respectiva pana ajungi si o povestești natural cu secole cu tot.
3.Psihologie/sociologie/economie/filosofie: fiecare lectie o structurezi in maxim 1.5 pagini si apoi faci teste cu ajutorul la ce ai scris apoi evoluezi usor fara sa te mai uiti peste foi.
-astfel vei lua sigur peste 7 la toate-
+Dar daca esti la real?+
E aici se complica la partea de matematică/chimie. Deoarece la biologie mai poti învăța ceva precum la istorie.
La matematică necesita repetitie continua din a 10-a a 9-a moderat, iar din a 11-a, a 12-a daca nu te descurci pe modele de bac ajuta mult sa te dedici unor meditații... e greu la matematică, dar si merita. Bafta

| gabriel2004o a răspuns:

Sper ca 6 în bac la mate
Ca la romana nu e greu sa bati câmpii pentru un 7

| Smolbean a răspuns:

Subiectul 1 sa îl faci bine. Aici nu ai ce învața, doar sa fi atent la cerință. Sa faci subiectul 2. O compunere despre perspectiva narativa, o poezie, ceva didascalii(gen dramatic) cam ce era în clasa a 8a. Sfat! Îți zice la sub 2 sa scrii în 50 de cuvine. Întinde te la o pagina sau chiar mai bine. Corectorul apreciazahappy. Și ca să îți iei o rezerva, sa știi sa scrii măcar titlu+tema+scene semnificative pentru orice opera. Și ți ai scos 6, poate chiar peste

| intrebcenustiu a răspuns:

Cat mai mult

| Iania_Nicoleta_1963 a răspuns:

Nu ai idee cat de rau imi pare ca nu am invatat la timp. Daca as fi ca tine as invata pentru 10.PESTE 9 ZILE DAU BACULL.
INVATATA SA INVETI, TOTUL LOGIC, SA FIE FAMILIAR.Am bacul, altfel vorbeam mai mult