Întrebare recomandată | InVisible99 a întrebat:

Cat timp sunt valabile Cambridge, Ielts si Toefl? Ms

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un atestat Cambridge de limbă engleză are valabilitate nelimitată, în timp ce IELTS sau TOEFL sunt valabile pentru numai doi ani de zile. IELTS este atestatul de limbă preferat de companii şi universităţi din toată lumea fiindcă valabilitatea este limitată, deci cunoştinţele atestate în urma examenului nu au avut când să fie uitate. În schimb, spre deosebire de acum 10 ani, Cambridge nu mai este atât de cerut de universităţi, iar TOEFL este un atestat american, acceptat mai mult în Statele Unite, Australia şi Europa. Deşi examenele Cambridge English Advanced (CAE) şi Cambridge English Proficiency (CPE) sunt cele mai căutate de elevii români, profesorii atrag atenţia că universităţile străine, în special cele din Marea Britanie, preferă examenele IELTS (International English Language Testing System)
Dar unii angajatori, spun ca, cum de mai stii tu engleza daca pe cv-ul tau nu este mentionat ca ai mai lucrat in ultimii 2 ani pe acea limba sau cam asa ceva, si te pune sa dai un test al lor de exemplu.

1 răspuns:
| brioșicaviolet23 a răspuns:

Eu știu de la profesoara mea de engleză că un atestat Cambridge durează toată viața, când celelalte știu doar că durata de valabilitate este de maxim 10 ani