| HarleyQuinn a întrebat:

Cât timp trebuie acordat funcțiilor liniare în clasa a VIII-a?
Adică cât timp trebuie să stea profesorul cu noi la clasă să le facă?

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Un profesor trebuie sa stea in clasa, obligatoriu, cel mult 40 de minute. nu mai mult, nu mai putin. De aceea e platit. sa faca prezenta si el, ca toti elevii de altfel si sa predea, nu sa stea degeaba ca unii dintre colegii tai sau chiar ca tine. Mai mult nu ar trebui intrucat si voi trebuie sa luati o pauza. e treaba voastra daca in 40 minute invatati sau nu. Atata timp va este alocat. Spor la scoala! funda?

| Dumbi a răspuns:

Adica te referi cate lectii/ore sa predea sau cat sta la ora?

Daca cate lectii preda, depinde de modul sau de a preda, daca vrea sa va explice sau sa le predea si sa faca cateva exercitii si apoi sa treaca la altceva. Sunt destul de importante, se da la examen, functiile.
Un profesor la ora trebuie sa stea intre 45/50 de minute, depinde de scoala, la mine sunt 50 de minute. Daca profesorul va iesi de la ora si va lasa singuri, e pe raspunderea lui ce se va intampla cu voi.

| AC4S4 a răspuns (pentru Dumbi):

Este o planificare cu numarul de ore pentru fiecare lectie, sigur o au profesorii, eu nu am gasit-o pe internet.

| Dumbi a răspuns (pentru AC4S4):

Fiecare are planificarea sa si modul sau de predare. Nu intotdeauna iti permite timpul sa faci toata lectia!