| Rebecaaa29 a întrebat:

Cat vine 0.08(3) ca fractie? Nu le inteleg... Explicatie? Funda! :X

Răspuns Câştigător
| roZatoare a răspuns:

(83-8)/900 deci se scrie nr fara virgula si dupa scazi din el ce nu intra in perioada (chiar daca e inainte sau dupa virgula) si apoi se pune supra se pun atatia 9 cat cifre in perioada iar atatea 0 cat numere ce sunt dupa virgula dar in afara perioadei.
Sper ca te-am ajutat.

6 răspunsuri:
| wintage a răspuns:

Voi raspundeti incorect si cereti funda...

| WeeD a răspuns:

83-8 pe 90

| Shery a răspuns:

(83-8)/900.
Explicatia e simpla: Din 83 (sau 109, daca ai 1, 0(9)), scazi cifrele din afara perioadei(in cazul tau 8). Apoi, in functie de cate cifre ai in perioada (in cazul tau una), pui unul sau mai multi de 9. Apoi, dupa 9, in functie de cate cifre ai dupa virgula (in afara de perioada), pui unul sau mai multi de 0. Tu ai o sg cifra in perioada si 2 dupa virgula, deci 900.

| Madalina123 a răspuns:

Pai, 83 -8 supra 900 ( se pune cate un noua la numerele din paranteza, iar 0 la cele de dinainte)

| Melaa a răspuns:

0.08(3)=83-3 supra 900=80 supra 900 = 8 supra 90(se simplifica un 0 de la 80 cu un zero de la 900)batting eyelashes fundita?batting eyelashes

| dutzyka a răspuns:

83 supra 100