| MaRyA007 a întrebat:

Cate coste are omul... femeia si barbatul?

3 răspunsuri:
| summertime a răspuns:

Deci,o femeie normala are 24 de coaste.Un barbat normal are tot 24 de coaste.O femeie+un barbat(ambii normali)=24 coaste + 24 coaste=48 coastelaughing

| anonnimaeu a răspuns:

Coastele adevărate (unite direct cu sternul) și cele false (articulate indirect cu sternul printr-un cartilaj comun) sunt caracteristice păsărilor și mamiferelor. Omul (Homo sapiens) posedă 12 perechi de coaste, dintre care 7 adevărate, 3 false și 2 nearticulate cu sternul (flotante). fundita?

| anonnimaeu a răspuns:

Coastele adevărate (unite direct cu sternul) și cele false (articulate indirect cu sternul printr-un cartilaj comun) sunt caracteristice păsărilor și mamiferelor. Omul (Homo sapiens) posedă 12 perechi de coaste, dintre care 7 adevărate, 3 false și 2 nearticulate cu sternul (flotante). fundita? deci omul are 12 perechi big grin