| MaRyA007 a întrebat:

Cate coste are omul, femeia si barbatul?

Răspuns Câştigător
| AnneMarie27 a răspuns:

Omul posedă 12 perechi de coaste, dintre care 7 adevărate, 3 false şi 2 nearticulate cu sternul. Asta am gasit...si femeia=17 coaste barbatul=16coaste...fundita?
big grin...plizz

4 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Daca te referi la "coaste" atunci sunt 12 perechi(si la barbat si la femeie).

| AnneMarie27 a răspuns:

Scz.daca am gresit asa am aflat eu.big grin... daca ii problema cu funda.eu stiu. o sa iti dau o fundita...

| anonnimaeu a răspuns:

Coastele adevărate (unite direct cu sternul) și cele false (articulate indirect cu sternul printr-un cartilaj comun) sunt caracteristice păsărilor și mamiferelor. Omul (Homo sapiens) posedă 12 perechi de coaste, dintre care 7 adevărate, 3 false și 2 nearticulate cu sternul (flotante).si femeia si barbatul!big grin fundita?

| MaRyA007 explică:

Multumesc frumos :X