| Anonimuserr a întrebat:

Câte cuvinte şi definiţii sunt în dicţionarul explicativ al limbii române?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Numarul de cuvinte si definitii din DEX depinde de editie, in cursul anilor a crescut mereu, dar nu cred ca au fost trecute. M-am uitat pe dexonline.ro si este trecut numai numarul de definitii - 401.688 in acest moment. Numai bine!

| paul21 a răspuns:

Cel mai recent dictionar explicativ al limbii romane are aproximativ 50.000 de cuvinte si 70.000 de defintii...