| Zuse a întrebat:

Cate kg are 1 metru cub de lemn de foc?

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Metrul ster este un metru cub de lemne aranjate in asa fel incat sa se lase goluri cat mai mici intre lemne. Totusi spatii intre lemne raman. Volumul de lemn intr-un metru ster este de aproximativ 0, 7 metri cubi. greutarea unui metru cub de lemn este in jur de 500-600 kg in cazul lemnului de fag sau stejar. Lemnul uscat de brad sau alte esente usoare cantareste aproximativ 300 kg pe metru cub

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce fel de lemn este si cat este de uscat /umed.
Greutatea unui metru cub de lemn poate astfel varia aproximativ intre 300-900 Kg.

| Holiday a răspuns:

Un metru cub de lemne aranjate (metru ster) are intre 300-600kg in functie de umiditatea lemnului si de tipul de lemn.

| dinaprilie a răspuns:

In ziua de azi? Cam cat vor ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce lemn. m = densitate x volum. Afla ce densitate are lemnul.

Răspuns utilizator avertizat
| scrigroup a răspuns:

Depinde de densitatea lemnului.
daca e ud e mai greu

https://www.qtransform.com/ro/transforma/volum/transforma-din-metru-cub.php