| Adrian4123 a întrebat:

Cate litere si cate sunete au cuvintele "cireasa" si "girafa"? De ce?

Răspuns Câştigător
| betsy a răspuns:

Ci-rea-sa :7 litere, 7 sunete; gi-ra-fa:6 litere, 6 sunete; Pentru grupurile de sunete(inclusiv de 3 litere-ghe,ghi, che, chi) urmate de o consoana se pun intotdeauna 2 sunete (vezi in exemplele date de tine). Pentru grupurile de sunete(inclusiv de 3 litere) urmate de o vocala se pune intotdeauna 1 sunet:gheata-4 sunete, ceapa4 sunete; Pentru grupurile delasfarsitul cuvantului( inclusiv 3 litere), daca formeaza singure silaba se pun 2 sunete, daca in silaba in care sunt ele mai e o vocala se pune 1 sunet: ochi-2 sunete, ace-3 sunete; Sper ca te-am ajutat!winking

| elly_9251 a răspuns (pentru betsy):

Da m-a ajutat si pe mine nu mai stiam si azi am teza ma

10 răspunsuri:
| bigsy a răspuns:

Cireasa - 7 litere, 7 sunete
girafa- 6 litere, 6 sunete. cand grupurile de sunete sunt urmate de o vocala, atunci formeza un singur sunet, cand sunt urmate de o consoara, nr ramane acelasi. dar ai grija! sa nu scrii prostii! sper ca te-am ajutat! funda?

| Ramina a răspuns:

Girafa - 7 litere, 7 sunete
cireasa- 6 litere, 6 sunete

Unele se transcriu altfel decat sunt scrise si de aia au alt numar de sunete decat cel de litere, cuvintele de mai sus se transcriu la fel ( transcriere fonetica ), exista niste reguli.

| NoNaamexD a răspuns:

Cireasa : 7 litere, 7 sunete;
giraga: 6 litere si 6 suntete;

| Biaaancaaaaaa a răspuns:

Cireasa-[c* r e a s a]-7 litere, 6 sunete; girafa-[g* r a f a]-6 litere, 5 sunete; in cuvintele astea sunt grupurile de litere ''ci'' si ''gi''; ele, in transcrierile fonetice, pentru a afla numarul de sunete, au un simbol; de exemplu: ''ci'',''ce'' se scrie c cu o caciulita,''gi'',''ge'' la fel,''che'',''chi'' se noteaza cu k', ''ghe'',''ghi'' se noteaza cu g'; pentru a afla numarul de litere cred ca stii.

| existenta a răspuns:

Cireasa-7 litere, 6 sunete
girafa-6 litere, 5 sunete

| raducu007r a răspuns (pentru existenta):

Mda...se vede ca nu ai mai trecut de mult la ora de romana

| Cusiac_Andrei_1991 a răspuns (pentru existenta):

Cireasa: Ci-rea-sa. Orice silaba trebuie sa aiba o vocala ==> grupul "ci" va fi luat separat (7 litere-7sunete)

| AlexutzuAlex3 a răspuns:

Cuvantul cireasa : ci-rea-sa 7 litere si 7 sunete. Cuvantul girafa : gi-ra-fa 6 litere 6 sunete. Sper ca te-am ajutat