| DdDdde a întrebat:

Cate pagini are cartea d'ale carnavalului? am gasit online sa citesc si nu stiu sigur daca am gasit bine dau funda:* multumesc

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

In cartea de Caragiale ce o am eu are 58 de pagini, cam atat are peste tot, ca majoritatea cartilor pe hartie sunt de format 10X12.

| DdDdde explică (pentru Dumnezău):

Mersibig grin eu am gasit pe net cu 91 de pagini deci cred ca e bine asa.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Iar vii cu o întrebare neroadă( ca mulți alții).
Nu știu dacă „D*ale carnavalului "s-a tipărit vreodată într-un singur volum.
Numărul paginilor unei lucrări literare nu poate fi unul bătut în cuie. Adică, funcție de de ediția în care s-a publicat, numărul paginilor este diferit.
Iată Dumnezău spune 58 de pagini.
În ediția pe care o am eu ( BPT - Ed. Minerva, 1971), lucrarea s-a tipărit împreună cu alte patru piese ale lui Caragiale, într-un volum de 301 pagini și "D* ale carnavalului " are 74 de pagini.
Te întreb eu : Cîte pagini are un caiet? Poți da un răspuns?
Vei spune poate: Păi, depinde de cutare și cutare și cutare...
Așa e și cu cartea.
Și apoi, ce importanță are cît e de groasă?
În aproximativ două ore o vei termina de citit.
Sînteți de groază! Sînteți oripilați de faptul că trebuie să citiți o carte.
Aveți atîtea alte treburi de făcut ( să mergeți la serviciu, să faceți mîncare, să legănați copilul, să spălați, să măturați și să ștergeți praful, etc.) și bineînțeles că nu vă puteți rupe de la toate acestea pentru a pierde două ore cu cititul unei cărți.
Orice comentariu este de prisos!

| DdDdde explică (pentru corolav):

Ho copile ce te panichezi asa, aveam o zi la dispozitie ca sa o citesc de aceia am intrebat si nu nu sunt oripilata de faptul ca am de citit o carte pentru ca am citit multe carti la viata mea si citesc in continuare. nu ti-am cerut parerea, am intrebat doar.na nimeni nu e perfect! acum te rog numai da comenturi de astea pentru ca nu ai de ce sa te enervezi. LA REVEDERE!