| AvalohAlyn a întrebat:

Cate pagini si cate carti ar fi indicat/recomandat sa citesc intr-o saptamana? Dar intr-o luna? Cat cititi voi intr-o zi/saptamana/luna?
Vreau sa termin de citit aproximativ 60-70 de carti din biblioteca mea personala(nu si a patintilor).
Care ar fi ritmul normal de pagini/carti intr-o saptamana/luna?
Dar...intr-un an?
Stiu ca la fiecare difera lucrul asta dar ma refeream asa ca si indicatie,recomandare din experienta voastra,, de citit cartihappy
Deci?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca cititul nu se face la norma. Citesti in ritmul normal, fara sa iti impui ceva, De exemplu, eu citesc cam cate o ora pe zi in zilele in care merg la serviciu, dar uneori citesc doar 10-15 minute cand am mult de lucru sau sunt foarte obosita. Intr-o zi de concediu pot citi si 16 ore. Cand eram eleva, in vacante, daca dadeam peste o carte pasionanta citeam uneori 20-22 de ore cu mici pauze (de mancat si mers la baie). Citeste cat timp ai si cat simti dorinta si satisfactia de a citi. Nu poti face chestia asta la norma, cel putin nu la inceput.

| cristimihailov a răspuns:

Ce fel de carti vrei sa citesti?

| R0R0 a răspuns:

Eu nu ma uit la pagini cand citesc. Citesc pana simt ca ma dor ochii. Atunci fac o pauza. Dar recomandat este sa faci pauze dese cand citesti si sa nu iti fortezi ochii.
Acum, depinde si de cat de groase sunt cartile.Dar daca intr-o zi petreci cateva ore citind, nu cred ca intr-o saptamana nu dai gata cel putin 3 carti.

| Crisstinayy12 a răspuns:

In ianuarie am citit 3 carti si inceput inca una pe care inca n am terminat o ( are 718 pagini)