| Elly4all a întrebat:

Cate razboaie au avut loc intre traian si decebal?

Răspuns Câştigător
cami
| cami a răspuns:

Transcriu din caietul de cls a8`ahee hee
si eu am dat la istorie. ce vremuri love strucklove struck
Au avut loc 2 razboaie.
1.Razboiul din 101-102: in primavara anului 101, in fruntea unei puternice armate, Traian trece Dunarea si obtine victoria de la Tapae.
In iarna lui 101-102, dacii impreuna cu aliatii lor, organizeaza un atac in sudul Dunarii, dar sunt respinsi.In primavara anului 102, romanii reiau ofensiva spre Sarmisegetuza, cucerind mai multe cetati.
Decebal este obligat sa incheie pacea, care ii impune conditii grele:
-restituie armele si masinile de razboi;
-este obligat sa darame cetatiile;
-cedeaza romaniilor Sudul, Moldovei, Oltenia, Muntenia si Banatul
Decebal NU respecta aceste conditii, iar Dacia este atacata.
2.Razboiul din 105-106
In urma unor lupte grele, in anul 106, Sarmisegetuza este cucerita, iar Decebal se sinucide, Dacia devenind provincie romana.
Doamne` le visam si-n somn straight face
Acum nu mai stiu nimic rolling on the floor. aaa si poate esti curioasa care era adevaratul nume al lui Decebal. Diurpaneushappy..."Decebal"=invingator

13 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Doua: in 102 (Tapae) si 106 (Sarmizegetusa)

regis
| regis a răspuns:

Doua. Dar mai exact razboaiele au fost intre daci si romani, sub conducerea acestora.

| GreenSky a răspuns:

Doua... unul intre 101-102 sh unul intre 105-106>>>

| cisse a răspuns:

Trei

| cisse a răspuns:

...in completarea raspunsului anterior...87- 88..101-102..105-106

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nush dear! (pup dulce de la colega ta)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au avut loc 2 razboaie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2... dar cum a castigat decebal? cum a fost infrant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 unul la tapae si altul la sarmisegetuza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cate razboaie? :d