| nebunyk a întrebat:

Cate sunete are cuvantul "ghicitoare"? Stiu ca are 7 sunete, dar raspunsul corect 8.

Răspuns Câştigător
| eusuntmarius a răspuns:

Uite aici regula de aur: Dacă grupul de sunete ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi are o vocală în silaba lui, atunci grupul reprezintă un sunet (o consoană). Dacă grupul nu are vocală în silaba lui, atunci grupul reprezintă două sunete (consoană + vocală).
Deci avem: ghi-ci-toa-re; în silaba grupului ghi nu mai există o vocală, deci grupul ghi reprezintă 2 sunete. Cuvântul ghicitoare are 10 litere și 9 sunete.

Alte exemple: general = 7 litere, 7 sunete; geam = 4 litere, 3 sunete; ghinion = 7 litere, 6 sunete; ghiozdan = 8 litere, 6 sunete

4 răspunsuri:
| AndyNyappy5 a răspuns:

4 sunete mari si late pe dracu`. alea-s silabehappy uite cum se face: desparti in silabe.: Ghi-ci-toa-re. acum nu mai sunt sigura ca nu am mai facut gramatica de mult, dar cuvantul are ori 8 ori 9 sunete, uite de ce: daca intr-o silaba exista o singura vocala, care face parte deja intr-un grup de genul "che""ghi" etc atunci il desparti asa gh - un sunet; i -alt sunet. deci ai asa: ghi-ci-toa-re : gh -un sunet; i- sunet 2; ci-sunet 3 [aici nu mai stiu daca si el se desparte, daca zici ca raspunsul e 8 inseamna ca nu]; t-sunet 4; o-sunet 5; a-sunet 6; r-sunet 7; e- sunet 8. parca asa era. sper ca asa e.chiar nu mai stiu; dar faza cu vocala dintr-o silaba asa e, cum ti-am spus:*. sper ca ai inteles.

| AndyNyappy5 a răspuns:

Harciog, ce ai zis tu, probabil te gandeai la altceva, si anume ca nu poate exista o silaba fara o vocala si ca sunt 4 vocale deci 4 silabe. suntele sigur nu sunt 4.

| Stoicescu_Bianca_1999 a răspuns:

In cazul in care am cuvantul CHEL cate sunete am?

| Dijmarescu_Costy_1990 a răspuns (pentru Stoicescu_Bianca_1999):

Sunt 4 litere si 3 sunete