| Saicucosmina2000 a întrebat:

Cate tari sunt pe tot globul pamantesc?

4 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

195 tari, gaseai intr-o secunda sau mai putin daca scriai pe google.

| GPA a răspuns:

Conform ONU, la ora actuala exista 195 de state suverane, dintre care 193 (ONU), iar celelalte 2 au statut de observator.

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Răspunsul pentru întrebarea asta e mai complicat decât crezi :D
Uite aici toate informațiile de care ai nevoie:
http://dan-caragea.ro/blog/2015/09/17/cate-tari-sunt-in-lume/

Sper că te va ajuta :)

| alexnolen14 a răspuns:

In general se admite ca sunt 193 (tarile membre ONU), insa numarul exact difera din perspectiva fiecarei tari, deoarece multe tari nu sunt recunoscute ca fiind independente de celelalte tari. De ex: Pentru Franta, Kosovo e o tara, pe cand pentru Serbia si Romania nu e.
Nici chiar asupra granitelor tarilor nu exista un consens general. Pentru Romania, Crimeea este parte din Ucraina, insa Rusia si satelitii sai, o considerable parte din statul sau federal.