| Alex_9605 a întrebat:

Cateva carti ce merita citite.

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Dama cu camelii, Floare Albastra, Casa Tunetului, Piciul, Singur pe lume.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cronin - Castelul palarierului, Gran Canaria
Cella Serghi - Panza de paianjen
Erich von Daniken -Amintiri despre viitor

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Mie mi-a plăcut foarte mult: La râul Piedra am şezut şi-am plâns de Paulo Coehlo.
De ce iubim femeile a lui Mircea Cărtărescu a fost frumoasă. Cam astea îmi vin în minte momentan.

| medex3 a răspuns:

Daca vrei sa citesti ceva. incearca : Arsa de vie. o sa fii cuprins happy

| Orannginna a răspuns:

Emily Bronte-La rascruce de vanturi
John Fowles-Magicianul
Judith Lennox-Dragoste si razbunare
Honore de blazac-Mos Goriot
Ioana Niculaie-O pasare pe sarma
Tim O'Brien-Vrajitorul
Lev Tolstoi-Anna carenina (stiu ca iar va aparea scris cu "C" in loc de "K" sigh )

happy

| DeeAnna. a răspuns:

Imi place cum scrie R.L.Stine. Si poate Cismigiu & Comp., Buna dimineata baieti! de G.Bajenaru.

| Gregory a răspuns:

Salut! Păi în primul şi primul rând „Sfânta Scriptură" („Biblia") +:
- toate operele părintelui Arsenie Boca;
- „Viaţa Sfântului Antonie cel Mare";
- „Sfântul Andrei cel nebun pentru Hristos";
- „Sfânta Mănăstire Paraklitu - Mersul la Biserică";
- „Despre purtarea crucii" - Sfântul Teofan Zăvorâtul;
- „Ereziile contemporane-o adevărată ameninţare" + „Picături de înţelepciune" - Monahul Arsenie Vliangoftis;
- „Greşit-am Ţie, Dumnezeul meu, primeşte-mă pe mine cel ce mă pocăiesc!" - Ieromonahul Cosma;
- „Despre ispite, întristări, dureri şi răbdare" - Sfantul Isaac Sirul cel de Dumnezeu-însuflat;
- „Fiţi gata!" + „Bolile şi credinciosul" - Ieromonahul Grigorie Aghioritul;
- „Gândurile şi înfruntarea lor" + „Patimile şi vindecarea lor" - Ieromonahul Benedict Aghioritul;
- „Semnele vremurilor–666" + seria „Cuvinte duhovniceşti" - Cuviosul Paisie Aghioritul;
- „Îndumnezeirea–scopul vieţii omului" - Arhimandritul Gheorghe Kapsanis;
- „Alexandru Lapuşneanu" - Constantin Negruzzi;
- „Chiriţele" - Vasile Alecsandri;
- „Cuore" - Edmondo de Amicis;
- „D-ale carnavalului" - Ion Luca Caragiale;
- seria „Harry Potter" - J.K.Rowling;
- „Ramayana"- Valmiki;
- „Robinson Crusoe"- Daniel Defoe;
- „Secretul" - Rhonda Byrne;
- „The house on the hill" - Elizabeth Laird;
- „Viaţa parintelui Ilarion Argatu";
Lectură plăcută happy

| doar.eu a răspuns:

Univ:
G G Marquez - Un veac de singuratate
G G Marquez - Dragoste in vremea holerei
N Steinhardt - Jurnalul Fericirii
Ro:
M Eliade - Noaptea de Sinziene
M.Preda -Cel mai iubit dintre pamanteni
O. Paler- Viata pe un peron
E. Cioran- Cartea amagirilor

| Denisa a răspuns:

La rascruce de vanturi:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce gen vrei.straight facesi cam pentru ce varstastraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce clasa esti! poti citi :padureanca, moara cu noroc, mara, in gura satului, budulea taichii. de ioan slavici, sau baltagul de mihail sadoveanu! sper ca ti-am putut de folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ti-as recomanda "Jurnalul fericirii"-este vorba de comunismul din Romania,"Dansul mortilor"-nu este vorba despre morti ci tot despre comunismul din Romania."la togancii", si un roman de dragoste "Dregoste si otrava" le-am citit si crede-ma ca merita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mihail Drumes-Scrisoar de dragoste si Invitatie la vals, Paulo Coelho-Alchimistul, Cosmarul de James Hadley Chase, Ingeri si Demoni de Dan Brown, Crima si Pedeapsa de F. M Dostoievski. sper sa-ti placa, daca ai sa le citestiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zece negri mititei de Agatha Christie.pare copilaroasa dupa titlu dar nu e deloc asahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singur pe lume
Aventurile lui Tom Sawyer
Coliba Unchiului Tom
Winnetou*
Winnetou**
Winnetou***

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion, harap alb, este vorba despre un fiu de crai care incele din urma devine imparat, legendele olimpului olimpullui, mara, singur pe lumeL, la tiganci, ion este vorba despre un baiat sarac care se in soara cu o fata urata

| maria1992 a răspuns:

Umiliti si oboditi, Crima si pedeapsa - ambele de Dostoievski, Jane Eyre - Emily Bronte, O aventura de dragoste * Hermine -Alexandru Dumas si Moara cu noroc - Ioan Slavici. Lectura placuta!happy

| eu_1360 a răspuns:

Veronica se hotaraste sa moara o carte faina de Paulo Coelho...