| WhiteDiamond a întrebat:

Cateva lucruri interesante despre tutankamon

Răspuns Câştigător
| Emoxi a răspuns:

1.in cripta(camera mortuara) au fost ingropate lucrurile lui
2.a trait acum 3000 de ani
3.primul lui animal a fost o pisica
4.a urcat pe tron la 9 ani
5.a murit la 18 ani printr-o lovitura la cap
6.a avut un sarcofag poleit cu aur
7.sarcofagul lui era plin de desene
8.s-a casatorit la 7 ani cu sora lui vitrega
9.mormuntul lui gasit in valea regilor a fost singurul mormant intact(care nu a fost jefuit de talhari)
10.blestemul lui suna cam asa:''Moartea va veni cu aripi rapide asupra celui ce va tulbura pacea regelui".
11.numele adevarat era :Tutankhaton
12.este fiul lui:Amenhotep IV si a reginei Kiya
13.a avut frati
14.nu a avut copii(iau murit la nastere, odata cu mama lor)
15.a avut o copilarie retrasa din cauza fratelui mai mare care moare
Spe k te'am ajuthat mai mult nu stiu love struck

3 răspunsuri:
| Skiipper a răspuns:

Tuuankamon a fost un faraon din dinastia a 18-a, conducătorul Egiptului între anii 1333 î.Hr. - 1324 î.Hr., urcând pe tron la 9 ani. El este fiul faraonului Amenhotep IV (Akhenaton) şi al reginei Kiya, făcând parte din Noul Regat, dinastia a 17-a, numită şi Epoca de aur a faraonilor.