| anonim_4396 a întrebat:

Cateva sfaturi cum sa nu mai fiu trista si stresata din cauza scolii? In ultimul timp a devenit foarte stresant si oricat de mult incerc nu mai reusesc sa am aceleasi rezultate ca in anii trecuti... Cu toate ca am maxim 1-2 ore in care nu imi fac temele simt ca nu mai pot, profesorii spun ca dau foarte putine teme, in realitate dau 2-3 pagini de carte pline de exercitii plus 4-5 pagini de teorie de invatat la fiecare materie in fiecare zi... Stiu ca ma plang mult dar nu mi se pare normal sa fie scoala atat de stresanta si ii inteleg rostul in viata, ne ajuta foarte mult atunci cand luam note mari.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In ce clasă ești domnia ta?

| RoxanaElena007 a răspuns (pentru sierra1):

A 8 a, stiu ca am exagerat putin cu temele dar nu ma simt prea bine in ultima perioada...

| sierra1 a răspuns (pentru RoxanaElena007):

~cum sa nu mai fiu trista si stresata din cauza scolii? ~

simplu: ca și până acum (probabil ai invățat constant și relaxat la ce la CONTEAZĂ acum, pentru tine)

| newaccountbye a răspuns:

Nu ești singura. Eu sunt a 7 a și mor, dar tu.
Deci tu dacă faci asta, te distrugi, la liceu va fi mult mai greu. Pana la urma, concentrează te pe romană și mate! Asta este, ce note iei la celelalte, nu mai contează așa mult! Deci apreciază te mai mult pe tine și lasă Doamne iartă ma plânsul! Dumnezeu te va rasplati pentru munca ta, vei vedea! Capul sus și lasă stresul!

| RoxanaElena007 a răspuns (pentru newaccountbye):

Multumesc mult pentru sfat, pana la urma nici notele nu reprezinta faptul ca eu stiu putine lucruri. De ex am luat un 4 la mate ca nu am inteles, avem un profesor cam slabut la predat, nu m-au certat ai mei chiar atat de grav pentru ca le-am aratat eu singura si le-am explicat de ce am luat nota respectiva. Stiu ca strica media la final de semestru dar mai ales in perioada aia cu tezele eram extrem de stresata si nici macar nu mancam... Pana la urma se pot repara notele, nu inteleg de ce eram chiar atat de stresata.

| newaccountbye a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Pana la urma doar o viata ai, nu e capăt de lume! Contează evaluarea, lasă i pe profesori sa pună ce note vor (oricum nu pun note pe ce știi, pun note cum vor ei)

| InRezevor a răspuns:

Greșești, școala nu ajută absolut deloc în viață. Numai și numai dacă faci un profil tehnologic sau dai la facultate pentru meserii ca avocat, medic etc. In rest, nu. E un bullshit cu profesori bătrâni. Sau în unele cazuri tineri, dar și acei tineri sunt comuniști.
Privind situația ta, nu prea ai ce sa faci, doar să îți faci treaba de sclav pe un scaun de fu.king lemn in timp ce matahalele stau pe scaun din plastic acoperit cu textile moi

| RoxanaElena007 a răspuns (pentru InRezevor):

La faza cu profesorii ai dreptate, unii nici macar nu inteleg cum au ajuns profesori daca habar nu au cum sa predea sau sunt prea exigenti si fac urat in timpul orei(vorbesc urat de copii, tipa, ameninta cu teste, pun note fara motiv, etc)