| IrInA9618 a întrebat:

Cati dinti trebuie sa avem in total, 28 sau 32?

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Teoretic, numărul total al dinţilor pe care îi are un om la maturitate este de 32 cu tot cu maselele de minte. Dar practic... lucrurile pot sta diferit de la caz la caz. big grin
O zi bună! happy

17 răspunsuri:
| LifeFail a răspuns:

32 de dintihappy
xoxo

| Mimii9832 a răspuns:

32winking

| Girlll a răspuns:

32-adulti
28-copil big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Sofffie a răspuns:

cu tot cu maselele de minte.

| emilenescu a răspuns:

| Kerli a răspuns:

Din cate stiu eu 28 au copiii si 32 adultii.

| Genesis29 a răspuns:

Eu am in gura 28, deci 28 big grin

| ahlrh a răspuns:

Sleepersev a răspuns:
Omul are 20 de dinti de lapte, inlocuiti apoi cu 32 dinti permanenti.

Asta daca nu luam in considerare anomalii sau extractii.

(Sursa (intrebarea): http://www.tpu.ro/sanatate/cati-dinti-avem-in-gura

Imi, cer scuze daca voiai o parere personala, dar si eu as fi scris aproape identic...;)

| LolaKissTheGirl a răspuns:

32 [in total: masele, dinti, canini]

| BeHappyForMe a răspuns:

Nu stiu ca eu m-am operat anul acesta am fost la dentist sa imi plombeze o masea si mi-a zis ca am 6 dinti in plus laughing)) dintre care am scos 2 mai am 4 de scos a zis ca, cazuri ca mine sunt rare dar exista. In viata lui de doctor nu mai vazuse decat un caz ca al meu deci nu se stie niciodata cati dinti ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alte răspunsuri
| Raul_Popescu_1990 a răspuns:

Prost ce esti

| Maria_Selaru_1956 a răspuns:

| Ciobanu_Ionela_1993 a răspuns (pentru Girlll):

Ok deci 32 adultii 28 copii dar eu de exemplu am 30 eu ce mai sunt?hee hee)