| alexx102428 a întrebat:

Cati elevi pot sa fie maxim si minim intr-o clasa de liceu?

8 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

O clasa de liceu are minim 15 elevi si maxim 30 de elevi.
Totusi directorul poate sa mai ceara locuri de la inspectorat, astfel exista clase cu peste 30 de elevi (in special la profilul uman).

Sursa: https://legeaz.net/legea-educatiei-nationale-1-2011/art-63

| Adry05 a răspuns (pentru AC4S4):

Nu-i adevarat. noi in liceu am fost 40 in clasa

| AC4S4 a răspuns (pentru Adry05):

Pai nu am scris ca in diferite situatii directorul poate cere locuri de la inspectorat?
Nu prea cred ca ati fost 40 in clasa, numai in cazul in care era singurul liceu din oras sau ceva.

| Adry05 a răspuns (pentru AC4S4):

Da, ma apucam sa mint ca am fost 40 sa ma bag in seama. Nu eram deloc singurul liceu.

| Victoria18 a răspuns:

32 maxim, 15 minim. Dar depinde... Daca e vorba de clase terminale respectiv a 11-a, a 12-a in mod normal nu se va desfinta clasa daca sunt elevi mai puţin de minim.

| AdrianN3821 a răspuns:

Minim 8 max 32

| AdrianN3821 a răspuns:

Minim 8, maxim 32

| Lupu_Paul_2000 a răspuns:

Maxim 30 iar minim 10.