| Ephixed a întrebat:

Câți lei iti trebuie pentru o saptamana in care esti cazat la hotel? Lei adica de cheltuiala pe mancare sau vizite la muzeu etc.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Multe raspunsuri, sarind de la o extrema la alta. Dar, e si vina ta, nu ai fost prea clar.
Eu, inteleg ca intrebi de cheltuieli in afara cazarii. Probabil in tara ("lei"). Daca esti singur (sa nu depinzi de grup), daca nu faci mofturi la "firma", poti gasi locuri unde sa maninci relativ ieftin, 10-12 lei prinz complet si mai bine decat la mama acasa. Sint localuri mici. Pentru transportul in comun, un pont: ia abonamente de o zi. Te costa cam cit pentru 5 calatorii, dar iesi in cistig. Cu intrarile la muzee, nu ai ce face. Unele au pret rezonabil (8-10 lei) dar altele, au preturi de parca ar vrea sa alunge vizitatorii. Una peste alta, ar fi bine sa ai o rezerva de bani dar mai ales, sa te abtii de la "un moft in pus" pentru ca asta iti goleste punga. Pe unde am umblat eu, fara 500 lei nu am scapat. In conditiile in care am mai "fentat" intrarile la muzee.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate vrei sa spui sute de lei. Depinde de zona turistica in care esti si de cat cheltui zilnic pe mancare. Eu cu 500 de lei pe saptamana, numai mancare si muzee, m-as descurca.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Si daca ai fi cazat in Londra? 500 lei ti ar ajunge 2 zile

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

De mancare iti ajung si trei zile. Inseamna in jur de 100 de lire. Depinde si ce mananci. Acum o luna m-am intors de acolo.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de cit de plin ti-e buzunarul, si de cit vrei sa dai. Poti merge la un hotel de 2 stele, sau poti merge la unul de cinci, preturile difera enorm, si de la hotel la hotel din aceeasi categorie. Poti minca o swhaorma cu un suc la o masa si sa iti ia doar 15 lei, sau poti sa iei masa la un restaurant renumit si sa dai 15 lei doar pe cafeaua ce o bei la micul dejun. Poti sa te multumesti cu putina cheltuiala, sunt atitea chestii de vazut care nu costa bani, sau costa prea putin, sau poti sa arunci cu bani pe chestii care nu justifica pretul lor. Eu la sotia mea cand ne intilneam inainte de a ne lua asta am apreciat cel mai mult, am stiut amindoi sa ne distram cu bani putini. Dar nu toti sunt asa, un var de-al ei a facut praf cateva milioane doar intr-o seara cand a iesit cu o fata. Si ai sa rizi de mine daca iti spun ca la mare, daca merg cu sotia mea, nu ne ia cu tot cu cazare mai mult de 1000 de lei pe o saptamana! Si fiecare iesire a fost memorabila.

| AFR81 a răspuns:

Depinde acum cat cheltui, in ce oras mergi si asa mai departe. Am fost la Bucuresti acum o luna la un turneu de tenis. Cazarea era gratuita, dar chiar si asa, am spart 7 milioane in 4 zile. Daca ma intrebi cum, nu stiu ce sa zic. Pur si simplu s-au cam evaporat banii. Ia-ti sa-ti ajunga si ai grija pe ce ii cheltui. Eu mi-as lua 7 milioane.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La hotel unde?
ca unele preturi sunt in new york, altele la botosani

| octav005 a răspuns:

Cred ca 15 mil ar ajunge.

| NAT0 a răspuns:

Depinde de hotel dar fără 15 milioane nu aș pleca.

| 0765575758 a răspuns:

30 de mi de lei