| 44-mytel a întrebat:

Cati romani traiesc in Republica Moldova?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Populatie aproximativ 4 milioane, romani get-beget foarte, foarte putini...

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Draga 44, am prieteni in Republica Moldova, pe care ii pretuiesc nespus...
Prietenii sunt din Orhei, unde troneaza o frumoasa statuie a lui Vasile Lupu, in curtea unei biserici ctitorita de acesta...
Se pare ca de acolo era si boierul Orheianu al marelui Mihail Sadoveanu.
Sunt nascuta intr-un sat de langa Prut, am crescut cu istoria Ramaniei Mari, de aceea ii simt foarte apropiati...la ora actuala este un popor tare zbuciumat...

Multumesc pentru fundita... S-auzim de bine...si pentru ei!

Bula
| Bula a răspuns:

Asteapta, pana-i numar!

| hugin a răspuns:

Romani doar cei care sunt in vizita sau la ambasada. in rest sunt moldoveni care vb. limba romana si rusi

| mariazet45 a răspuns:

Nu cred ca se stie sigur nici dupa un recensamant al populatiei, pentru ca sunt foarte multi care au cetatenie dubla, foarte multi care sunt plecati din tara dar nu definitiv, care figureaza in acte in Republica Moldova, dar cred ca populatia majoritara din Moldova e de nationalitate romana. Au mai fost si niste facilitati pentru copii de acolo care doresc sa studieze in Romania primesc masa si cazare gratuita. Este bine ca se face acest lucru si ar fi si mai bine daca si copii roamani ar avea aceleasi facilitati in tara lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi! Sant mai multi romani decat rusi.

| Sebastian_1355 a răspuns:

In prezent potrivit recesamantului din 2003 populatia Rep Moldova este de 3. 800. 000 dintre care 80 la suta sunt etnici romanii.In prezent 2009 numarul celor care primesc pasapoarte romanesti este in crestere in zona Cernauti si Odessa daca esti interesat si de acest domeniu se pregateste impartire Ucrainei intre Romania si Rusia. Potrivit ziarelor Ucrainiene se desvasoara acelasi scenariu ca in Abhazia si Osetia cand georgienii primeau in valuri cetatenia Rusa.