| radux3 a întrebat:

Ce alte profesii mai poti avea dupa ce ai terminat Facultatea de Drept in afara de procuror, judecator, avocat? mersi, dau fda

Răspuns Câştigător
| Amorezatul a răspuns:

Salutari! In primul rand este o confuzie dupa ce ai terminat facultatea de drept esti licentiat ca JURIST! Apoi urmeaza sa te hotarasti la ce dai mai departe: Judecatoria si Procuratura tin de CSM, si INM (Consiliul national de magistratura si Institutul national de magistratra) pe csm.ro gasesti absolut tot ce ai nevoie, si iti recomand sa te uiti pe modele de examen, pe rationametele analitice! - Asta este partea de magistratura
Te poti face avocat in care este nevoie de instruire cam 3 ani, in care ii cari bagajul avocatului, ii dai bani ca sa faci practica, ii faci toate dosarele...etc
Poti avea functii de Grefier, Expert Judiciar, Consilier Juridic, Jurist, Executar Judecatoresc!

EU RECOMAND MEDIEREA! de ce? Este ceva nou pentru Romania, se castiga bani, si e mai marfa decat judecatoria, pentru ca pana si ei fac recomandari: http://medierea.ro
Cel mai mare dezavataj al facultatii de drept este ca nu prea poti profesa atat de bine in afara dupa ce termini.
Aici ai site-ul http://www.csm1909.ro/csm/index.php?lb=ro rasfoieste-l cat mai mult! Succes cu dreptul si sper ca te-am putut ajuta!

2 răspunsuri:
| zekquel a răspuns:

Notar, consilier juridic, grefier, detectiv particular, tot felul de functii in politie, expert juridic, etc