| Changes a întrebat:

Ce am preluat de la greci şi de la romani?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Limba latina care se aseamana cu italiana si spaniola la cateva cuvinte.

| bogdan72 a răspuns:

Cultura (arta, arhitectura, pictura, ceramica, arta plastica, muzica, iar pe partea stiintifica avem numeroase cunostinte legate de matematica, fizica, astronomie; pe langa asta au pus bazele oratoriei, ale filosofiei, logicii, istoriografiei).
Pe langa cultura am mai preluat si cateva obiceiuri.
Totusi nu poti sa ii pui in aceeasi oala. Grecii au fost influentati de cultura orientala, si-au pus amprenta si au dezvoltat-o intr-o maniera proprie. Acelasi lucru au facut si romanii cu grecii. Le-au preluat cultura, dar au dezvoltat-o intr-o mica masura (cel mai mare progres il reprezinta arhitectura - se remarca arcadele, boltele, cupolele si ii atribuie caracteristici proprii valorilor promovate, arhitectura romana este o expresia a spiritului si a statului roman: indrazneala, organizare, grandoare si forta).
E foarte mult de scris, am rezumat cat am putut.