| Valy9999 a întrebat:

Ce ar trebui sa scriu la un C.V. in engleza?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://europass.cedefop.europa.eu/editors/pl/cv/compose

Este un site unde vei completa cu datele tale personale, ce studii ai urmat, ce competente ai și loaziluri (hobby-uri). Daca nu vrei sa ti le scrii pe internet, Poti sa deschizi in Word si sa faci dupa aces model. Scuze ca nu este in engleza. Bineinteles ca trebuie sa scrii in engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://europass.cedefop.europa.eu/editors/el/cv/compose

https://europass.cedefop.europa.eu/editors/en/cv/compose

Cred ca al doilea este in engleza.
Scuze pentru primul. E in greaca.

| christall a răspuns:

Mergi pe modelul de cv europass. poti sa-l faci pe site si sa- l salvezi in calc. Il gasesti aici http://europass.cedefop.europa.eu/documents/curriculum-vitae

| TCosminn a răspuns:

Aceleasi lucruri pe care le-ai scrie la un CV in romana, numai ca acum trebuie sa scrii in engleza.

| TimSem a răspuns:

CV-urile au format la fel în orice limbă, însă s-ar putea să difere de la țară la țară. CV-ul general acceptat este CV-ul Europass.
De scris, scrii ca în orice CV:
- date personale
- studiile
- experiența profesională
- puncte forte
- hobby-uri
Desigur, în engleză terminologia și modul de exprimare este una anume, care trebuie să fie includă.

| andreeatudor a răspuns (pentru TimSem):

First Name (Nume) - Damin

Surname (Prenume) - Alexandra

Address (Adresa) - Tecuci Street 22, M2, Apartment number 67, Bucharest, Romania
- street = strada / apartment = apartament / number = numar

Telephone Number (Numar de telefon) - +40 12345678

Mobile Number (Numar de telefon mobil) - +40 87654321
- alege numarul de telefon la care poti fi contactat cel mai usor

e-mail address (Adresa de e-mail) - damin.alexandra@y.com

Personal website (pagina de internet personala) - invata-rapid.blogspot.com
-introduceti aceasta categorie doar daca este relevanta postului la care doriti sa aplicati

IM Service / Instant Messaging Service (Serviciu instant de mesagerie) - Google talk: damin.alexandra

Sex (sex) - feminine | Date of Birth (Ziua de nastere) 27.10. 1989 | Nationality (Nationalitate) Romanian
- este indicat ca toate aceste date sa fie scrise intr-un singur rand

JOB APPLIED FOR (locul de munca pentru care aplicati) - Team manager
- 'manager de echipa'

STUDIES APPLIED FOR (programul de studii pentru care aplicati) - Postgraduate internship

- 'Stagiu de practica postuniversitar'

- sectiune valabila pentru elevi si studenti

| andreeatudor a răspuns:

Buna seara.
Ce trebuie sa contina un CV in engleza de succes:

1. Nu trebuie sa fie mai lung de o pagina maxim doua
2. Datele personale (nume, prenume, date de contact, adresa)
3. O fotografie profesionala
4. Locul de munca pentru care aplici
5. Experienta profesionala
6. Pregatirea profesionala
7. Competente
8. Limbi straine cunoscute