| happysmile a întrebat:

Ce ar trebui sa scriu mai exact intr-un eseu? Adica trebuie sa fie lung sau scurt? Si mai important, care este diferenta dintre eseu si rezumat?

Răspuns Câştigător
| dyanagabryela a răspuns:

Un eseu dupa cate stiu eu, ar trebui sa fie ceva de genul unui "studiu de caz" (asa ne spune doamna noastra profesoara la clasa), bineinteles...mai lung (1 pag si jum.-2, 3,4, 5 pag. etc, depinde de tama aleasa). Intr-un eseu scrii foarte detaliat, cu lux de amanunte, pe cand intr-un rezumat scrii foarte pe scurt. Sper ca ti-am fost de ajutor!

6 răspunsuri:
| Rill a răspuns:

Ti se da o tema anume, iar tu trebuie sa elaborezi un eseu, adica sa-ti expui proprile pareri, adaugand argumente si exemple, insa fara pretentia de-a epuiza problema. De obicei ti se daun numar de pagini sau de randuri, dar in general ar cam trebui sa fie maricel. Rezumatul inseamna povestirea pe scurt a unei opere. Diferentele dintre un rezumat si un eseu ar fi urmatoarele: rezmatul nu trebuie sa contina verbe la imprefect, insa eseul da, rezumatul trebuie sa contina decat ideile principale, in timp ce eseul nu.

| KoreaJapan a răspuns:

Rezumat-povestire pe scurt. Eseu-aici iti impui punctul tau de vedere. Comentezi figurile de stil si modul in care autorul a realizat opera, parerea ta despre anumite personaje, felul cum te-a atins pe tine opera...

| M a răspuns:

Trebuie sa fie cat mai complex.
In eseu iti zici parerile(opiniile). critici ceva
in rezumat...scrii ceva scurt si la obiect
sper ca te.am ajutat

| ea_6589 a răspuns:

La rezumat povestesti pe scurt o intamplare/povest etc
Iar eseu este un fel de studiu de proportii restranse asupra unei anumite teme

| LilyOfTheValley a răspuns:

ESÉU s. n. 1. studiu de proporții reduse asupra unor probleme filozofice, literare, științifice etc., care expune un punct de vedere personal, fără intenția de a epuiza subiectul
REZUMÁT s. n. redare pe scurt, în scris sau oral, a conținutului unei lucrări, al unei expuneri etc.;

| Unique_5973 a răspuns:

Pai cam de o pagina, dar la obiect... fundita?