| cliPower a întrebat:

Ce ati schimba la sistemul de invatamant din Romania?

3 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Sistemul de invatamant din Romania este destul de bun, se mai pot face modificari ce-i drept.
Pedepse mai aspre pentru elevii ce tulbura orele, ce agreseala alti elevi in mod frecvent. Ma refer la scoli de corectie.
O clasa are in general 28-30 de elevi. Consider ca la unele materii acestia ar trebui impartiti in doua grupe (limbile straine, informatica).
As imputina din ore pentru elevii de liceu. Asta consta in a reduce din orele de la materiile nespecifice profilului (de exemplu la mate-info sa se reduca din orele de limba romana, istorie, geografie, limbi straine, socio-umane si poate sa se mai puna cateva ore la materiile specifice profilului). Mai multe ore la materiile importante profilului inseamna ca profesorii au timp pentru predarea corecta a materiei de bacalaureat, deci elevii care sunt atenti nu vor apela la meditatori.
Pentru a scoate practica meditatiilor, salariile profesorilor trebuie crescute semnificativ.
Cu ore mai putine, s-ar putea face programul mai prietenos. Orele sa inceapa la 9 si sa se termine la orele 14-15.
Ora de religie sa ramana, dar sa fie optionala. Aceasta, obligatoriu, sa fie pusa ori la sfarsitul orelor, ori la inceputul acestora. Pentru ca aceia care nu fac, sa nu aiba o gaura in orar.

Nu consider necesara o ora de educatie sexuala. Poate includerea in materia biologie in clasa a 9a a unui capitol ce clarifica anumite lucruri.

| Justme1997 a răspuns:

Fara ora de religie, sa fie înlocuite de ore de educație sexuală. Afara cu profii violenți, nepăsători sau incompetenți

| Codrinn69 a răspuns:

In primul rand materiile mai usoare, ora de religie cu siguranta nu are ce cauta acolo si programul.