| anonim_4396 a întrebat:

Ce canale de Youtube sa urmaresc pentru a imi imbunatati engleza? Nu vreau ceva complicat, dar nici foarte usor. Am incercat sa urmaresc TEDx Talks, dar mi se parea complicat. Nu pot sa inteleg ce se vorbeste daca nu citesc si subtitrarea.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iei un episod de pe TEDx.
Cu subtitrare în română. Îl reiei fără subtitrare de al u capăt la altul.
Apoi din nou cu subtitrare.
Repeți asta de atâtea ori, până îl înțelegi fără subtitrare, chiar dacă repeți de 100 de ori.
Apoi treci la următorul episod.
Acum o să înțelegi mult mai mult.

15 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti dezvolti vocabularul asa ca incearca sa inveti gen 5-10 cuvinte pe zi. Poti sa faci ce vrei in rest, daca nu inveti putin o sa iti ia cu 10 ani mai mult sa inveti liba doar din vazut clipuri si tot o sa vorbesti prost. Pe langa asta o sa vrei sa arunci un ochi si pe gramtica. Nu zic ca ar trebui sa o inveti pe de reost dar e important sa ai macar o idee.

In rest uita-te la chestii in engleza cu subtitrare cat de mult poti. nu trebuie sa te chinui sa intelegi, citeste subtitrarea cu incredere. Simplul fapt ca asculti te ajuta sa retii chestii care tin de pronuntie, expresii etc.

| Frank51 a răspuns:

Sfatul meu este sa incepi sa vorbesti in engleza, ca sa iti fie mai usor sa inveti limba, ca asa cu ascultare si citire nu esti concentrat.

Nu multi stiu engleza complet, doar profesorii foarte buni si cei care au studiat-o in amanunt. Noi stim doar unele parti, stim sa vorbim fluent, dar nu stim decat 20-30% din cuvinte, cele uzuale. Daca vrei sa inveti calumea, iti recomand sa o studiezi cu un profesor in privat.

| Bizon95 a răspuns:

CNN?
se vorbeste clar, rar si este evident despre ce e vorba cand te uiti la reportaj

sau eu sunt generatia tembelizor si tu generatia stream si vrei neaparat IUTUBE, altfel nu te intereseaza?

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Ma intereseaza doar Youtube pentu ca imi ofera mai multe avantaje: pot sa ascult oricand si, mai important, oricunde vreau, pot sa am subtitrari in engleza, sa schimb in romana, sa reiau de mai multe ori partile pe care nu le inteleg. Dar as putea sa urmaresc CNN pe Youtube. Multumesc pentru sfat!

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere!

| Legion7X a răspuns:

Descarcă filme pe pc cu subtitrare în engleză si una în română. Si le poți viziona în Bsplayer, acesta descarcă automat subtitrările dacă bifezi prin setările playerului ce limbă să descarce.
Dar, vezi să nu înveți greșit, deoarece în multe filme se mai strecoară și erori gramaticale în vorbire, așa cum și noi românii ne exprimăm gresit câteodată.

poate mai bine îți cumperi un dicționar. Engleza în filme este amesticată și cuprinde multe expresii, slanguri care sunt cam complicate, dacă nu întrebi pe cineva sau să intri pe anumite forumuri de discuții purtate cu englezi, americani să te informezi. Bineînțeles trebuie să fii avansat ca că pui întrebări și să pricepi ceea ce ei îți explică pentru îmbunătățirea limbii.

https://forum.wordreference.com

| FreddieM a răspuns:

Recomand adevarata engleza. Daca incepi cu asta depasesti toate barierele.
https://www.youtube.com/channel/UCz4tgANd4yy8Oe0iXCdSWfA

https://www.youtube.com/user/papateachme
Aici inveti engleza autentica, cea care se vorbeste in lumea reala. Succes

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu citesti si subtitrarea, cum vei invata cum se scrie ce spune?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stiu cum se scrie, daca citesc inteleg. Nu pot sa disting cuvintele cand le aud, cand le spun repede (doar in cazul in care sunt conversatii banale pot sa inteleg oricat de repede s-ar vorbi)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urmărești filme americane. Eu din asta am învățat engleza. În fine, eu am învățat mult și din jocuri.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Nu știu de voi, dar eu am învățat engleza vorbind. In prima fază încearcă sa iti faci un vocabular basic citind orice articole, fraze, subtitrări după care cauta un chat in care sa vorbești cu cineva din alta tara. Eu asa am făcut iar acum sunt capabil sa port un dialog fluent fără sa fiu neparat atent la ora de engleza. Primii pași sunt mai grei, după care înveți cuvinte fara sa vrei

| libellvle a răspuns:

Dacă spui ca înțelegi ce citești și ai probleme doar când ți se vorbește, încearcă să te uiți la filme (sau la ce vrei tu sa te uiți) cu subtitrări în engleză, ajută foarte mult. Când dai peste cuvinte/expresii pe care nu le înțelegi, e ușor sa pui pauză și să cauți ce înseamnă. E și mai bine dacă înțelegi definițiile direct din dicționare care sunt în engleză.

Din experiența personală îți spun să nu te bazezi prea mult pe școli sau profesori, mai ales dacă ai deja baza pusă, pentru că din momentul ăsta numai exercițiul și expunerea te pot ajuta. Eu cel puțin n-am învățat de la școală decât gramatica de bază și nimic mai mult, nici pe aia completă, deci eu zic să te pui pe vizionat filme laughing