| maddy0212 a întrebat:

Ce carti ar trebui sa le citesc pentru clasa a 8a, in special pentru examen?

9 răspunsuri:
| PeAcE a răspuns:

Si eu imi cam pun aceeasi intrebare...

| Cretaker a răspuns:

O scrisoare pierduta, lol si din cate-mi amintesc si Morometii.

Ma rog, depinde acum, cine stie ce va da voua... poate fi diferit.

| Abcfunny a răspuns:

Buna!
Baltagul sau O scrisoare pierduta, dar eu cand am dat examenu nu am primit niciunastraight face

| Bubu a răspuns:

Prof ta d romana ar trebuie sa. ti spuna acest lucruwinking Fiecare prof le da elevilor carti diferite d cititwinking

| inutsa a răspuns:

Nici-o carte. cu guvernul asta oh go on nici nu stii la ce sa te mai astepti kiss

| coopilluu a răspuns:

N-ai ke sa citestgi... eu am trecut in kls a 9-a si pot sa spun ca a fost cel mai usor test d pan acum

| xbuburuzax a răspuns:

Baltagul

| Dimake a răspuns:

Niciuna laughing

| Alice79 a răspuns:

Nu sunt neapărat cărţi întregi, mai degrabă nuvele, schiţe sau basme - pentru examen, conform programei pentru anul şcolar 2009-2010. Deci texte nu foarte lungi. În funcţie de manualul alternativ trebuie să citeşti "Alexandru Lăpuşneanul" - C. Negruzzi sau "Două loturi" - I. L. Caragiale (pentru specia nuvelă), "Prâslea cel voinic şi merele de aur" (pentru basm), "Vizită" sau "D-l Goe" - I. L. Caragiale (pentru schiţă), "Baltagul" - M. Sadoveanu (pentru roman - dar această specie literară nu a fost inclusă în programa pentru examen), "O scrisoare pierdută" - I. L. Caragiale (pentru comedie - dar nici această specie nu a fost inclusă în programa de anul trecut). Sper să îţi fie de folos aceste informaţii.