| MasterOfDisaster a întrebat:

Ce carti ar trebui sa se afle in biblioteca tuturor?
Care sunt cartile voastre „de suflet"?

6 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Cartile care ar trebui sa se afle in bibliotecile tuturor sunt cele recoandate de profesoorii de la scoala, liceu... si cele 2 colectii de la Adevarul ("100 de carti pe care trebuie sa le ai in biblioteca" si "101 carti de citit intr-o viata")

Cartile mele de suflet sunt "Stapanul inelelor" si "Hobbitul".

| Shatteredx a răspuns:

Cartile care vin cu ziarul adevarul (prima serie)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Lista e lungă, nu e locul aici să o publicăm! O parte din ea se poate vedea pe http://lecturirecenzate.ro/, în partea de jos a paginii.
În ceea ce privește cărțile de suflet... Cred că am un suflet foarte mare, fiindcă pentru mine toate cărtile pe care le am (peste o mie) sunt de suflet! Dar să nominalizez totuși numai câteva: Cartea de la San-Michele, de Axel Munthe, Ghepardul de Lampedusa, Shogun de J.Clavell, Căutatorii de scoici de Rosamund Pilcher, Scrinul negru de G. Călinescu, Templul părăsit de Erwin Wickhert, Dona Alba de Gib Mihaescu etc.etc.
Bune întrebări, felicitări!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

"Capitan la 15 ani" Jules Verne
"Viata ca o prada" Marin Preda
"Cuore- Inima de copil"
"Povesti si povestiri" Ion Creanga
"Poezii" (toate) Lucian Blaga
"Gaudeamus" Mircea Eliade

| MarinaAdelina a răspuns:

Singur pe lume si Lumina in amurg