| Remus1111 a întrebat:

Ce cărți de filosofie recomandați unui începător? Eu am decis sa încep cu Problemele filosofiei, de Bertrand Russel.Ce părere aveți despre ea?

Răspuns Câştigător
| MPersephone a răspuns:

Cand am avut filosofia la universitate, ni s-a propus sa citim Lumea Sofiei de Jostein Gaarder, si cred ca este una din cele mai bune carti pentru o introducere destul de ampla in filosofie si coincidea cu materialul studiat.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Excellent choyce!

| anonimg a răspuns:

Uită-te peste titlurile acestor cărți, dar și pe cuprinsul lor:

https://m.egwwritings.org/ro/folders/216

Recomand tot de acolo "Minte, caracter și personalitate" -ambele volume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sam Harris: "Sfârșitul credinței"
Richard Dawkins: "Gena egoistă", "Dumnezeu, o amăgire".