| Diaculous a întrebat:

Ce carti de filosofie si psihologie imi puteti recomanda? Multumesc anticipat. happy

2 răspunsuri:
| Jigokunokishi a răspuns:

Daca vrei sa citesti niste chestii interesante si mai neobisnuite, adica nu filozofie occidentala de care probabil ai mai tot auzit, iti recomand cartile lui Alan Watts. Eu am citit "Cartea depre acel tabu care te impiedica sa afli cine sti". Are o perspectiva interesanta. Cat despre psihologie, sunt interesante cele despre vise ale lui Freud si Jung.

| iStarGaming a răspuns:

Filosofie:
Gânduri către mine însumi – Marcus Aurelius
Dincolo de bine şi rău – Friedrich Nietzsche
Principele – Niccolo Machiavelli
Republica – Platon
Al doilea sex – Simone de Beauvoir
Nu stiu daca iti plac, eu am zis sa iti recomand niste carti, daca iti plac e bine, daca nu asta este.

Psihologie:
Gândire rapidă, gândire lentă
Drive
A da și a lua
Adevărul cinstit despre necinste