| kikistewart a întrebat:

Ce carti frumoasa, bune de citit stiti pentru clasa a7-a? nu prea stiu ce sa citesc. dar nu vreau din astea cum ar fi la medeleni si tot felul de carti ca si asta. sunt foarte plictisitoare. as vrea ceva interesant... FUNDA

4 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Ceva fantasy? JK Rowling-seria Harry Potter,CS Lewis-seria Cronicile din Narnia,Michael Pryor-Flacăra gloriei,primul volum din seria Legile magiei,Angie Sage-seria Septimus Heap-Magie, Zborul,Leacuri,Expediţia,Sirena,Rebecca Moesta & Kevin J Anderson-Insula,primul volum din trilogia Porţi de cristal,Joseph Delaney-Cronicile Wardstone(seria Vraciului),Cliff McNish-Vraja fatală,Nancy Farmer-Marea trolilor,Caroline Pitcher-Băiatul şaman,Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor,Paul Stewart & Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine(Dincolo de pădurea întunecată,Vânătorul de furtuni,Noapte peste Sanctafrax),Neil Gaiman-Pulbere de stele,Licia Troisi-Cronicile lumii pământene (Nihal de pe Pământul Vântului,Misiunea lui Sennar,Talismanul puterii),Eriq L'Homme-seria Cartea stelelor (Vrăjitorul Quadehar, Seniorul Sha,Chipul umbrei),Cornelia Funke-Inimă de cerneală, Călăreţul dragonilor,Jonathan Stroud-trilogia Bartimaeus(Amuleta din Samarkand, Ochiul golemului,Poarta lui Ptolomeu),VM Jones -seria Karazan (Şerpii din Arakesh,Temniţele întunericului,Prinţul pierdut,În căutarea soarelui),Sarah Prineas-Hoţul vrăjitor, Michelle Paver-seria Cronici din Ţinuturi Întunecate(Frăţia lupilor,Devoratorul de suflete,Proscrisul,Spiritul călător, Legământul încălcat),Herbie Brennan-Cronicile Împărăţiei de Purpură,Anne Robillard-seria Cavalerii de Smarald,PB Kerr-seria Copiii lămpii fermecate,F E Higgins-Cartea neagră a secretelor, Magicianul oaselor,Emily Rodda-Cheia spre Rondo,John Flanagan-Ucenicul din Araluen,Sophie Audoin Mamikonian-seria Tara Duncan,Holly Black-Jertfa, Curajul,Ţinutul fierului,E Rose Sabin -seria Şcoala de vrăjitorie,Linda McNabb-Al şaptelea fiu, Ucenicul dragonului, Melissa Marr-seria Fascinaţie

| astamicuta a răspuns:

"Elevul Dima dintr-a saptea" – Mihail Drumes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tocmai mi-am satisfacut o curiozitate si am citit de Zevaco"Nostradamus".Ptr virsta ta cred ca e buna.

| Your0sweet3dream01 a răspuns:

Daca iti plac aventurile citeste: Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain,
continuarea aventurile lui tom sawyer- Aventurile lui Huckleberry Finn,
ceva mai trist ca ''Singur pe lume'' de Hector Malot;
''Dragoste de viata'' de Jack London;
''Colt alb'' de Jack London;
''Aventurile lui Oliver Twist'' de Charles Dickens; s.a.
sper ca ti-am fost de ajutor happy