| andradamatei a întrebat:

Ce carti imi puteti recomanda? Ceva ce chiar v-a placut si v-a marcat!

Răspuns Câştigător
| misterioaѕa a răspuns:

"11 minute" - Paulo Coelho
"Maitreyi" - Mircea Eliade
"Dragostea nu moare" - Devi Maitreyi (viziunea celeilalte protagoniste a povestii lui Eliade)
"Invitatie la vals"- Mihail Drumes
"Pe aripile vantului" - Margaret Mitchell
"Scarlett" - Alexandra Ripley (continuarea lui "Pe aripile vantului")
"Love story" - Erich Segal (destul de deprimanta, in final)

19 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Eu am citit Amurg :o3, mi-a placut.
Uite mai multe informatsi: http://ro.wikipedia.org/wiki/Amurg_(roman)

| loredanadevil a răspuns (pentru misterioaѕa):

Da si mie mi-a placut ffff mult amurg toate partile
am citit si cartile am vazut si filmul.

| misterioaѕa a răspuns (pentru loredanadevil):

"11 minute" - Paulo Coelho
"Maitreyi" - Mircea Eliade
"Dragostea nu moare" - Devi Maitreyi (viziunea celeilalte protagoniste a povestii lui Eliade)
"Invitatie la vals"- Mihail Drumes
"Pe aripile vantului" - Margaret Mitchell
"Scarlett" - Alexandra Ripley (continuarea lui "Pe aripile vantului")
"Love story" - Erich Segal (destul de deprimanta, in final)

| shadovv a răspuns:

Mihai Popescu si Virgil Spulber - "Descoperiri stiintifice - Legenda si adevar"
Petre Tutea - "Intre Dumnezeu si neamul meu"
Mircea Eliade - "Sacrul si profanul"
Mircea Eliade - "Memorii" (ambele volume)

| Céline7 a răspuns:

Colt alb, mi-au dat lacrimile!

| RoxyGirl a răspuns:

David Copperfield de CHARLES DICKENS m-a marcat foarte multlove struck

| LifeEndsWithADream a răspuns:

Seria Academia Vampirilor. Poate nu esti atat de interesata de acest gen, insa chiar daca nu iti place Twilight sau Vamp Diaries, asta sigur iti va placea. Seria este alcatuita din 6 carti extraordinare, si autoarea (Richelle Mead) scrie intr-un mod exceptional si perfect pentru varsta adolescentina. Cateodata te face sa razi, altadata (la a 3a carte) am si plans.are un story palpitant, nu te poti opri din citit, contine si romantism.Pur si simplu sunt incredibile! Trebuie neaparat sa le citesti!
Si o alta carte, care mi-a placut foarte mult.este o carte putin mai "ciudata", neobisnuita: Cristina Nemerovski - Sange Satanic (nu te speria, nu are legatura cu Satana sau orice cu religia laughing )
Sper ca te-am ajutat. Poti sa-mi zici si mie cateva carti interesante pe care le-ai citit pana acum? big grin

| andradamatei explică (pentru LifeEndsWithADream):

Seria Vampirii Sudului.crede-ma sunt foarte frumoase chiar daca par mai horor nu sunt asa. Apoi am inceput seria Harry Potter; am ajuns la volumul 3 si imi place foarte mult. Si din literatura clasica bine inteles romantica am citit, in afara de ce s-a mai scris, Doi ochi albastri de Thomas Hardy...ti-o recomand cu cea mai mare placere. id`ul meu este ciupercuta_97 pentru tine si pentru cei care mai vor sa mai facem schimb de pareri in legatura cu cartile si pentru recomandari.:*

| abcde12345 a răspuns:

Alchimistul - paulo coelho

| wildlyon a răspuns:

Iti recomand cartile scrise de Dan Brown, "Codul lui daVinci", "Ingeri si demoni", "Conspiratia", te fac sa vezi multe lucruri dintr-un alt punct de vedere

| MioaraParalescu a răspuns:

Prima a fost Jules Verne ''Capitanul Hatteras''.A doua a fost ''Robin Hood''de Henry Gilbert.Mi-ai placut ambele, pentru ca sunt niste carti impresionante, prin care iti imbogatesti imaginatia.Ca personajele trec prin tot felul de aventuri, si asa. Funda?

| Manfred a răspuns:

Cartile lui Sven Hassel. Iti ofera o alta perspectiva asupra vietii pe fundalul razboiului

| Lex169 a răspuns:

Jurnalele Vampirilor.Nu puteam adormi pana nu terminam capitolul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inprimul rand la multi ani! ion de liviu rebreanu! ciulinii baraganului :X la medeleni! zece negrii mitite :*

| GoodGuyDorel a răspuns:

''How to live with a big dick" preferata mea.

| krmen a răspuns:

"Dragoste in vremea holerei" - Gabriel Garcia Marquez
"Siddhartha" - Hermann Hesse
"Un pamant nou" - Eckhart Tolle - nu e un roman, insa te ajuta foarte bine sa te cunosti mai bine, sa te redescoperi

| Torra01 a răspuns:

Matreyi-de Mircea Eliade, e o poveste de dragoste si e foate frumoasa, are ci ceva comedie

| ColoredSmile a răspuns:

Micul Print-Antoine de Saint Exuperyhappy

| diusypusy a răspuns:

Ciresari vol1 de constantin chirita si cartile twailagh

| yette a răspuns:

Comoara din insula
Mizerabilii
Cartea Oltului
Ciresarii