| lora3u a întrebat:

Ce carti imi recomandati?
Am de citit vacanta aceasta o carte, pe care urmeaza sa o prezint la scoala. As dori niste romane de dragoste, sau cu adolescenti, sau despre viata, ceva interesant sa fie. Eu am aproape 18 ani. Vreau niste carti care sa le pot gasi la biblioteca judeteana (sau la filiale). Titlu si autor.
Multumesc :*

11 răspunsuri:
| andreiyo50 a răspuns:

Ai aici cateva pagini cu carti interesante: http://www.litera.ro/biblioteca-pentru-toti-98/8

| ClaudiuAndrei90 a răspuns:

Uite eu am citit Singur pe lume.Nu este grea si este foarte frumoasa, crede-ma.IncearcahappyAutorul este Hector Malot

| Smile_3473 a răspuns:

Mircea Eliade - Maitreyi
George Calinescu - Enigma Otiliei
(astea sunt de dragoste)
Hector Malot - Singur pe lume

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte foarte frumoasa de dragoste dintre 2 prieteni care iubesc aceeasi fata. este o carte foarte frumoasa sper sa iti placa se numeste Hania de Henrik Sienkiewicz sau de acelasi autor cartea,, fara ideal'' sau o gasesti si sub denumirea de,, Aniela''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sa nu ucizi o pasare cintatoare"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maitreyi - Mircea Eliade iar apoi Dragostea nu moare - Maitreyi Devi ca raspuns la romanul lui Eliade.Sunt de dragoste si te vor impresiona cu siguranta. Apoi despre adolescenti De veghe in lanul de secara - J. D. Salinger. Despre viata, cu ceva filosofie Portretul lui Dorian Gray - Oscar Wilde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti manualele de romana si citeste toate cartile despre care ai lectii. Dar toate.
E penibil ca pana la 18 ani sa nu fi citit nimic, sa nu fi in stare sa-ti alegi singura o carte din biblioteca.
Vezi ca se spune corect " vreau niste carti PE care sa le pot gasi..."
Cum naiba treceti voi clasa la scoala? Cat de trogloditi sunt profesorii vostri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice e pe lume la 18 ani autor nu prea il stiu.

| Berta a răspuns:

"Singur pe lume" de Hector Malot, "Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda, "Cantaretul vrajitor si alte basme englezesti" de Joseph Jacobs (mie cel mai mult mi-a placut Jack cel pututros), "Fefeleaga" si "Nepoata lui mos Mitrut" de Ion Agarbiceanu, "Gone with the wind" de Margaret Mitchell.

| PinkPoison a răspuns:

Elevul Dima Dintr-a Saptea - Mihail Drumes

winking

| andrabontz a răspuns:

Hex hall de rachel hawkins
fascinatie obsesie de melissa marr