| Vlad_Romascu_1993 a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc pentru clasa a IX-a? Am la limba romana o profesoara mai exigenta si care vrea sa citim multe carti si acum trebuie sa citesc o carte! Prefer o carte scrisa de un autor strain si nu de unul roman, un roman de aventura.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Citește cărțile lui Ioan Dan sau Rodica Ojog Brașoveanu. ( vezi ambii pe google).
Chiar dacă sînt autori romăni, cărțile lor sînt EXCEPȚIONALE.
Iar limba folosită este mai presus de orice.
Ascultă ce-ți spun! Ai să mă cauți și ai să-mi mulțumești.
Lectură plăcută!
Și sănătate!

| whatevernvm a răspuns:

Jules Verne e potrivit pentru a 9a, e strain si scrie carti de aventura. Nu-l suport, dar incearca "Un bilet de loterie".

| Andreeaa24 a răspuns:

Daca nu ai citit inca, incarca aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain.E o carte frumoasa! Lectura placuta!