| wolder a întrebat:

Ce carti interesante imi recomandati sa citesc?

22 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Mie mi-a plăcut foarte mult " Interviu cu un vampir ".

| wolder explică (pentru Furculingură):

Chiar am cartea, insa n-am reusit pana acum s-o citesc din lipsa de timp, dar cu prima ocazie sar pe eawinking

| Furculingură a răspuns (pentru wolder):

Eu când mă puneam să o citesc, citeam câte 3 ore. Nu puteam să o las jos in mână. O să îţi placă. Mie în general nu îmi plac cărţile cu vampiri gen Twilight / The vampire diaries, dar asta îmi place pentru că e... diferită.
Oricum mie când îmi place mult o carte stau şi 6 - 8 ore să citesc. Eu termin mereu cărţile de 200 - 300 de pagini într-o zi.

Ce gen de căţi citeşti? thinking

| wolder explică (pentru Furculingură):

Deocamdata citesc multe carti pentru scoala, bacul se apropie putin cate putin.
in rest in plac cartile pline de mister, despre crime de obicei, mai citesc si despre vampiri happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm..nu stiu ce iti place tie sa citesti thinking Mie mi-a placut foarte mult "Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes, "Nunta in cer" de Mircea Eliade, acum citesc "Panza de paianjen" de Cella Serghi. In afara literaturii romane, mi-a placut foarte mult "Flori de cires si coca-cola" de Sidney Shaldon, "Preoteasa Diavolului"-scrisa de anonim, "Numai cu fiica mea"-de Betty Mahmoody. Sper sa iti place macar una happy o zi frumoasa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa iti placa macar una*

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Am citit-o pe prima, iar pe cea de M. eliade o citesc zilele asteawinking
Le voi incerca si pe restulwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Sper sa iti placa! :*

| Northern a răspuns:

Mizerabilii.

| Dєєa a răspuns:

Singur pe lume, Jurnalul unui Pusti/ Jurnalul unei pustoaice (toate volumele), Nils Hogersson (nu stiu daca sm scris bine), Harry Potter, Vampiratii, Ciresarii, Morometii.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

"Pe aripile vantului"-Maragret Mitchell
"Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde
"Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire""-Jane Austen
"Rosu si negru", "Manastirea din Parma"-Stendhal
"Tess d'Urberville", "Idila pe un turn", "Doi ochi albastri"-Thomas Hardy
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Contele de Monte-Cristo"-Al. Dumas
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Ultima noapte de dragose, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"La rascruce de vanturi"-Emily bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte

| 00SweetTweety00 a răspuns:

Hey love struck
Eu iti recomand :

Legiunea Tunetului (seria Orcii 2)

Pasiune

Tristeti de sucub (seria Georgina Kincaid 1)

Incredibil (seria Micutele Mincinoase 4 )

Roşu - Imposibila Salvare (seria Trilogia Cercului 2)

Inscenarea

Argintii lui Iuda

Ultima imagine

Anubis

Darul ( seria Cele Sapte Regate 1)

Astea sunt cele mai frumoase pe care le stiu
Succes la citit laughing puppy dog eyes
Te pup ♥ ♥ ♥ love struck

| geohandmade a răspuns:

Daca chiar vrei sa ramai cu ceva citeste: 1.Shogun daca vrei sa afli si o alta fata a europenilor si a gheiselor( o poveste fascinanta ce te tine cu cartea in mana cu orele) 2. Contele de Monte Cristo - descoperi cat de mult se schimba viata unui om din cauza unor persoane invidioase si rau intentionate si cum se intoarce roata. 3. Mandrie si prejudecata. 4. 11 minute de Coelho- o carte foarte frumoasa cu citate interesante si cu povestea unei tinere din Brazilia ce ajunge prostituata in Europa (nimic obscen, dar ai multe de invatat). 4. Crima si pedeapsa- e un pic mai greoaie deoarece se joaca cu mintea ta dar vazi trairile unui criminal, ajuns astfel din cauza unor imprejurari(te las pe tine sa le descoperi). Sa ai spor la citit. deinde si de gusturile tale. Dar aceste carti ti le recomand cu toata inima. Chiar te schimba. daca vrei ceva siropos, de vara si un pic obscen, incearca carti scrise de Sandra Brown.

| wolder explică (pentru geohandmade):

Multumesc pentru recomandari. Am Shogun in casa si mi-a mai fost recomandata de cineva happy, insa cartile lu` Sandra Brown, hmm, nu stiu ce sa zic, dar ne-a vorbit profa de romana despre ele si a zis ca-s niste porcarii sa nu citim ca n-o sa ramanem cu nimic, insa voi incerca sa citesc, incerc macar sa vad daca-mi plac happy

| YourB0SS a răspuns:

Acesti nebuni care ne guverneaza - Pascal de Sutter, De ce iubim femeile - Cartarescu. Prima ti-o recomand mai mult, a doua cred ca esti femeie (dupa poza si nume) si cred ca poate te intereseaza. funda?

| Irinaaaaaaa a răspuns:

Depinde si daca iti plac cele SF sau cele normale. SF iti recomand Academia Vampirilor, Fortele Raului Absolut, Sange Albastru, The Hobbit, Jurnalele lui Stefan si alte cateva. Daca nu le ai 'live' ti le pot trimite eu pe cateva dintre ele in format GIF sau PNG (adresa de e-mail divi_irina@yahoo.com). Iar carti normale ar fi Coliba unchiului Tom, Singur pe lume, Harry Potter, Elevul Dima dintr-a saptea... si altele nu'mi vin in minte acum. ah, si orice carte de Jules Verne merita citita. sper c'am ajutat! c:

| siminaardelean2001 a răspuns:

•Fat frumos - parul de aur
•Savoveanu
•La medeleni
•Hans Christian Andersen
•Edmondo De Amicis
•Colt Alb
•Fram Ursul polar
•Print si cersetor - Mark T.
•Sobieski si romanii
•Ulita copilariei
•Budulea tachii...
Cam atat. Sper ca te-am ajutat!

| wolder explică (pentru siminaardelean2001):

Da, cartile astea i le voi spune fratelui meu, are 10 ani, sunt carti copilarestiwinking

| flowerpower1 a răspuns:

Enigma Otiliei de G.Calinescu mi-a placut foarte mult.O recomand cu multa placere!

| wolder explică (pentru flowerpower1):

Chiar va trebui s-o citesc in curand, ca-i pentru scoalahappy

| Andreeacnt a răspuns:

Eat, pray, love.

| pokerhack a răspuns:

Incearca Jocurile Foamei de Suzanne Collins, eu le-am cumparat de aici: http://ttap.co/1B6EMoz sau te poti uita pe site sa-ti alegi altceva. Spor!