| sayre a întrebat:

Ce carti mi-at recomanda sa citesc?

12 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Ar fi trebuit să ne spui ce vârstă ai, ce gen de cărţi citeşti de obicei... Dacă îţi plac romanele fantasy îţi recomand Terry Pratchett-seria Lumea Disc, foarte amuzantă, Joseph Delaney-seria Wardstone(seria Vraciului), Alan Gibbons-trilogia Legendeer, Nancy Farmer-Marea trolilor, Paul Stewart &Chris Riddell-Cronicile Lumii de Margine, Terry Brooks-seria Shannarra, Justin Somper-Vampiraţii, Stephen King&Peter Straub-Talismanul, dacă preferi genul SF-William Gibson-Neuromantul, Lumina virtuală, Frank Herbert-Dune, Ursula K LeGuin-Lumea lui Rocannon, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, Vorbitor in numele morţilor, fraţii Strugaţki-Picnic la marginea drumului, Norman Spinrad-Maşinaria rock'n'roll, Sebastian A. Corn-2484 Quirinal Ave., Poul Anderson-Operaţiunea Haos, Patrula timpului, Coridoarele timpului, Roger Zelazny-Domn al Luminii, Nemuritorul, Walter Jon Williams-Supercablat, Robert A Heinlein-Stea dublă, Infanteria stelară

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Jessyka, n-ai înţeles, dacă are 5 anişori nu-i pot recomanda Jean Paul Sartre ori James Joyce, dacă are peste 50 nu-i pot recomanda Gossip Girl...

| Bacemi a răspuns:

Negura de Miguel Unamuno, Nunta in decembrie de Anita Shreve, Madame Bovary de Gustave Flaubert, Colt alb de Jack London, Manon Lescaut de Prevost, Singur pe lume de Hector Malot, Orice carte de Jules Verne, Priciul de Alphonse Daudet, Un veac de singurate de Gabriel Garcia Marquez.

| JeSa a răspuns:

Iti recomand - sa citesti tot ce tine de acesti scriitorihappy, si nu numai...
Jules Verne,
Paul Brunton,
Rudolf Steiner,
Peter K. McInerney,
Radu Budeanu,
Laura Schlessinger,
Octavian Paler,
Edmond Nicolau,
George Gordon Byron
Sportongue

| JeSa a răspuns:

Aqualuna - ca sa citesti ceva, nu-ti trebuie o anumita varsta(parerea mea)happy; un exemplu bun il am pe tatal meu, care la 5anisori deja citea pe Jules Vernewinking

| JeSa a răspuns:

Aqualuna - am inteles, in functie de capacitatea mentala a fiecaruia va asmilia notiuni privind cititul...de asta dadusem un exemplu(pe tatitonguemeu)...

| alecs871 a răspuns:

Una de gramatica.

| DarQueen a răspuns:

Toate volumele din seria Amurg de Stephenie Meyer
Amurg, Luna Noua, Eclipsa, Soarele de la miezul noptii, Zori de Zi
winking

| User a răspuns:

Cititu' dauneaza grav sanatatii... cand o sa pricepeti?raised eyebrows

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Nu stiu ce gen de carti iti place dar iti recomand:
-Singur pe lume
-bucuria de a trai
-Robinson Crusoe
-enigma Otiliei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna carte : Biblia

| alinafc a răspuns:

Nu trebuie sa-ti recomande cineva ce sa citesti, tu trebuie sa incerci cat mai multe carti, ca sa ti dai seama ce-ti place. Degeaba iti recomandam noi carti care noua ne-au placut, nu e obligatoriu sa-ti placa si tie. Incearca sa citesti ceva potrivit pentru varsta ta si care sa aiba legatura cu domeniile care te pasioneaza.