| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti pentru dezvoltarea personala sau a culturii generale ati recomanda? As prefera si psihologice daca stiti big grin Mersi!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cultura generală nu se dezvoltă citind cărți de "cultură generală".

Degeaba citești o carte în care ți se înșiră niște informații izolate de "cultură generală" de genul "Mozart a murit în 1791 fără să finalizeze Requiem-ul", "Albert Einstein a primit premiul Nobel pentru descoperirea legii efectului fotoelectric" sau "Napoleon a fost învins la Waterloo".

Nu vei reține mai nimic și informațiile nu te vor ajuta în niciun fel.

Cultura generală autentică se dezvoltă printr-un proces continuu de acumulare de cunoștințe, de punere a acestora cap la cap, de formare a unei imagini de ansamblu asupra vieții, istoriei, lumii.

Se formează citind mult, descoperind mult, gândind mult, învățând să distingi informațiile corecte de informațiile greșite, analizând pe cont propriu modul în care anumite evenimente au influențat alte evenimente, și așa mai departe.

| TabletaSB a răspuns:

Cat intelegi nu conteaza asa mult, important e mesajul, ideea. Sunt f multe carti, dar recomand atat straine cat si romane
http://www.ziarulmetropolis.ro/......r-o-viata/

| tickey a răspuns:

Orice carte din literatura universala te ajuta. Trebuie sa citesti cat mai mult, nu sa memorezi o carte. Cultura generala se deprinde in timp nu se invata ca pentru un examen. In legatura cu, cartile de psihologie...depinde ce varsta ai. Daca esti sub 15 ani, nici macar nu o sa intelegi ce iti spun cartile respective. Ai timp toata viata sa citesti.