| ttyes a întrebat:

Ce carti trebuie sa citesc pentru Evaluarea Nationala?

12 răspunsuri:
| mihaela0205 a răspuns:

Nu trebuie să citești nimic pentru EN. Trebuie să citești pentru tine, pentru a-ți îmbogăți vocabularul și a afla cât mai multe happy
Cât despre Evaluarea Națională, examen pe care l-am susținut și eu anul acesta, nu-ți face griji. Subiectele vor fi mult prea ușoare, așa cum au fost cele de anul acesta, unde nici nu puteai să spui c-au fost de nivel mediu. În locul tău nu m-aș strofoca foarte mult cu învățatul, dar, cu toate acestea, pune mâna și invață că înveți pentru tine happy

| ttyes explică (pentru mihaela0205):

Da dar am auzit multi oameni care spun ca a fost usor anul asta si inseamna ca la anul o sa fie greu

| mihaela0205 a răspuns (pentru ttyes):

Ei, prostii! În toți acești ani a fost ușor, ce crezi c-ar putea să-ți dea? O să fie ușor, sunt 100% sigură happy

| MadRaven a răspuns:

Şi tu eşti a8a?
Şi eu la fel laughing
M-am interesat şi am aflat lucruri desstul de intereante.
Dacă mai ai nevoie lasă-mi un PM şi vorbim mai multe happy

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să înveți din manualele cls. V-VIII, schița (Vizita, Domnul Goe), basmul (Prâslea cel voinic și merele de aur/Greuceanu), pastelul (Sfârșit de toamnă, Mărțișor), fabula (Câinele și cățelul, Bivolul și coțofana), nuvela (Popa Tanda), textele populare și culte, textele nonliterare (texte publicitare, articolul de ziar/revistă, anunțul, știrea).
Oricând se poate da o apartenență la una dintre acestea sau o caracterizare de personaj. Poți primi și un text la prima vedere.

Obs: Editura Paralela 45 cuprinde programa pentru evaluarea națională.

| fadnox a răspuns:

Se schimba de a an la an, trebuie teorie literara si gramatica, si sa stii sa faci compuneri, argumentari, apartenentne; trebuie citit balatgul de m sadoveanu, e nevoie la ora

| ρίтιкa a răspuns:

Paii tot ce ai invatat in V-VIII. Eu asa fac. Dar in mod special Baltagul se da la simulaari si poare si la evaluare happy

| floresdemayo a răspuns (pentru ρίтιкa):

Romanul, nici măcar nu este inclus în programa de evaluare!

| RedForest a răspuns:

Am o intrebare: Tu acum ai trecut clasa 8-a sau dai examenul in sesiunea a 2-a?
Daca acum ai trecut clasa a 8-a e foarte posibil ca anul viitor sa pice si o opera studiata. Anul asta nu a picat nimic ce tine de vreo opera studiata. Si anul viitor banuiesc ca tot la fel o sa pice. Daca inveti iti va fi usor. Succes!

| ttyes explică (pentru RedForest):

Acum am trecut intr-a opta

| zMihai69 a răspuns:

Nu trebuie sa citesti nici o carte, cel putin mie asa mi s-a spus si asa am si facut..si am luat note maribig grin