| sîlviaDeStEaPta a întrebat:

Ce cartii trebuie sa citesc pentru clasa 7?

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Mda citesti ce vrei chiar daca unii care se cred superiori,(ca na sunt mai mari sau mai inteligenti decat tine...)Eu citesc romane de dragoste in general.Si misterul imi place deci Agatha Christie fiind pe placul meu.Autorul meu preferat fiind Mihail Drumes.Astfel iti recomand orice tip de carte fie ca-i de dragoste, mister, aventura(nu prea ma impresioneaza aventura si diriga a fost surprinsa cand i-am zis ca cei trei muschetari este o carte plictisitoare pe care mai bine n-o citeam), SF (Jules Verne e incredibil pacat ca mai nou nu mai citesc SF) etc
PS.Un anumit user de aici poate se simte.

Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns (pentru sîlviaDeStEaPta):

Diriga-i de treabă și am niște amintiri haioase și frumoase cu ea poate pentru că-i tânără sau că știe să se distreze... Oricum ne întrebase pe noi de curând cum ni s-a părut cei trei mușchetari și i-am spus fix cuvintele acelea în timp ce restul care au citit-o au spus că este uimitoare (gusturile nu se discută)
Tot în a 7-a sunt și eu.

| HPPJATO a răspuns:

Cei trei muschetari, Moby Dick, La rascruce de vanturi, Trei intr-o barca chestii de genul

| IlieRg a răspuns:

In clasa a 7-a ar trebui sa citesti multe nuvele,iti dau cateva exemple:
Barbu Stefanescu Delavrancea-Hagi Tudose
Liviu Rebreanu-Prostii, Catastrofa, Itic Strul dezertor
Dincolo de nisipuri-Fanus Neagu
Cozma Racoare, Moara cu noroc-Mihail Sadoveanu
Daca iti place sa citesti, poti incerca si romanele:
Morometii-Marin Preda
Zece negri mititei-Agatha Christie
Doi ani de vacanta-Jules Verne
Gargantua si Pantagruel-Francois Rebelais
Bafta! happy

| Alasadun a răspuns:

În primul rând, este de preferat a citi din autorii pe care îi regăsești în manualul de limbă și literatură română...
http://www.bookspot.ro/......?/file.axd