| Florin458 a întrebat:

Ce castiga unii profesori prin faptul ca an de an lasa cu restante aproape o clasa intreaga si pericliteaza accesul studentilor in licenta?
Avem doua specimene de acest gen,care au obiceiul de a lasa restante in masa in anii terminali si nu inteleg ce satisfactie au ei facand asta, atata timp cat o mare parte din cursurile predate de ei sunt nefolositoare.Chiar profa ne-a spus ca e posibil sa nu ne lovim niciodata la job de ceea ce preda ea,dar o face ca asta e programa.
Ma refer la faptul ca desi scriem pe foaie ce am inteles din cursuri,tot ne lasa restante si asta se intampla si la cei din an terminal, unde 3 sferturi au restante la ei.
Ori sufera de impunerea respectului cu forta ori au frustrari din trecut probabil laughingMai ales ca nici profesorii nu ii suporta.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doar exigenti.
Nici eu nu as semna diploma unuia care n-a invatat lectiile, si nu stie macar de nota de trecere.

| Bondarel99 a răspuns:

Așa vor unii sa fie ținuți minte cum ca trebuie sa muncești foarte mult ca sa treci la ei. Dacă tu știi ce pretenții are profesorul respectiv atunci încearcă sa depui un efort foarte mare și gata. Nu are cum sa ii dea nimeni afara, nici rectorul nu se baga. Sunt sigura ca au fost studenți care au și trecut la acești profesori de care zici tu, așa ca intereseaza-te ce trebuie mai exact sa înveți și dacă are pretenția profesorul sa înveți 2 cărți pe de rost ca sa treci la el, atunci încearcă sa înveți, niciun profesor nu e absurd, ci doar are pretenții mult mai mari.
Și ca sa îți raspund la intrebare...ce câștiga acești profesori? Bani, asta câștiga. Pentru fiecare restanțier profesorul primește o suma de bani (gen 30 lei sau ceva de genul) pentru ca nu vine la restanta degeaba, se considera munca suplimentară. Dar nu cred ca banii sunt interesul lor ci mai degrabă sa fie ținuți minte și sa știi ca majoritatea au o problema cu trecutul ca Gasca prin apa prin facultate, adică ei vor ca studentul sa fi invatat foarte multe din facultate, sa se fi străduit foarte mult, nu sa învețe o ora pentru un examen sau sa copieze. Profesorii au o mare frustrare când văd ca studenții nu mai pun accent pe invatat ci doar pe copiat și trecut anul, iar pentru cineva care s-a dedicat toată viața acelei facultăți nu e deloc placut.

| Violleta2022 a răspuns:

Profesorii nu perecliteaza nimic, tu singur iti pereclitezi sansa sa iei examenul, prin faptul ca nu inveti si te complaci in lene si puturosenie.
Sunteti invatati sa dati vina pe altcineva, fara sa va vedeti barna dintre ochi.
Pune-ti mana serios si invatati, ca rezumatul pe o hartie, cu ce ati auzit prin clasa, nu este invatat!
O facultate nu-i obligatorie, ca atare, daca nu acorzi seriozitate invatatului, profesorii nu au de ce sa fie indulgenti cu tine, ca nu fac nimanui un bine, dimpotriva, iesiti de pe bancile facultatii, total nepregatiti si nestiutori.

| Florin458 explică (pentru Violleta2022):

Serios? Uite ca maine avem examen si nu prea s-au sinchisit sa predea nimic, ci ne-au trimis recent un maldar de cursuri.Nu se complace nimeni in lene si puturosenie.Tu vrei sa spui ca din 25 studenti 21 sunt restante la anul III si la anul 4 cam tot asa? Hai sa fim seriosi.winking Tu ca profesor ce valoare ai daca citesti cuvant cu cuvant de pe laptop sau dintr-o carte si nu faci nimic practic, ci teorie si la curs si la laborator? happy De trecut trecem, doar ca au metode si cerinte absurde raportate la nivelul lor de predare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florin458):

Chiar daca nu s-a predat mai nimic, ai carte si pui mana sa inveti din carte!
Daca 4 trec, inseamna ca au invatat, nu?
Cand majoritate, faceti azi facultati pe banda, de gura parintilor, dar fara pic de interes pentru facultatea aia, nici nu ma mir de ce picati la examene, in masa.
Pune mana si invata, asa cum fac aia 4 colegi, ca sa treci si tu.
Aia de unde ai cursurile complete?

| Florin458 explică (pentru Violleta2022):

Mai omule,ce nu pricepi ca este o facultate care se bazeaza sau ar trebui sa se bazeze pe practica? In programa scrie clar "programa de practica cu facultatea",iar ei nu fac asta, ci iti trantesc o adeverinta sa iti cauti tu, daca te primeste cineva bine, daca nu restanta, ca se considera ca nu esti apt sa dai colocviul.
Aia 4? laughing Ai auzit ce ceasuri cu text si casti cu bluethoot etc? Nu spun mai multe, se subintelege.
Un profesor care chiar s-a implicat cu materiale explicative, vizite de lucru cu clasa, le-a spus celor care erau de 5 ca ii trece in ideea in care vor invata lucrurile predate de el la locul de munca.

Am deviat de la subiect.Intrebarea era ce castiga ei prin faptul ca pica studentii in masa an de an? Bani probabil, fiind platiti pentru sesiunea de restante.

Ar mai bine sa vorbesti in cunostinta de cauza, caci nu toti facem facultate de gura parintilor, nu toti suntem proaspat absolventi de liceu sau la prima facultate.

| Lule a răspuns (pentru Florin458):

Stiu cum e la partea cu datul cursurilor pe ultima suta de metrii si facutul de nimic in laborator pentru ca nu sunt materiale

| Violleta2022 a răspuns (pentru Florin458):

Sstau mai bine ca tine la capitolul tehnologie. Lucrez intr-o companie de IT, care vind ultima generatie de tehnologie, deci, lasa glumele prostesti, mai ales cand nu ai habar cine-i la capatlul celalat.

Cat priveste raspunsul la intrebarea ta: profesorii sunt plati pentru toate orele pe care le fac, indiferent ca-s cursuri normale, cursuri de vara, sau restante la care vin, totul face parte din salariul lor lunar, nefiind castig extra cand vin la restantele voastre, ca ei oricum sunt obligati sa vina in perioada aia la facultate, chiar daca stau degeaba.

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Violleta2022):

"Marea majoritate" e pleonasm.

| Florin458 explică (pentru Violleta2022):

Nu ma intereseaza cine esti si ce faci, nu te-a intrebat nimeni.Tu ai inceput cu replici ciudate si ti-am raspuns.O zi frumoasa!

| sierra1 a răspuns:

"sufera de impunerea respectului cu forta ori au frustrari din trecut probabil"

ce zici de varianta prin care doar au pretenția să știi materia predată (apropo: se face ce scrie la programă nu ce vrea mușchiul fiecăruia!)

| minrest a răspuns:

Florine, parca mai faci o data liceul. Scrii pe foaie ce ai inteles din cursuri, spui? De ce ai face asta? Bibliografia obligatorie trateaza toate problemele selectate ca sa iti fie predate la cursul respectiv, sunt analizate in seminarii, unde poti sustine chiar alte teorii decat cele propuse de profesori, daca vrei, si poti intreba orice, iar cursul pe care il tine profesorul iti arata directia in care merge sud-domeniul respectiv, e un ghid prin materie; nici nu e nevoie de regula sa revezi notitele. La examen ti se dau probleme care nu au aparut in nici o carte; abilitatile obtinute citind cartile date, te fac in stare sa le rezolvi. Sigur, se poate trece doar tocind cursul, in doua, trei incercari sau chiar din prima, dar placerea dispare; sa stii ca nota 5 se ia mai greu decat nota 9.

| Florin458 explică (pentru minrest):

La noi la seminarii si laboratoare, nu se discuta nimic, nu se face nimic practic, ci se preda in prostie materie exagerat de multa.Intelegi sau nu,nu le pasa. Daca ii intrerupi ca nu intelegi tu nu stiu ce,ori te ignora ori iti vor spune ca discutam mai incolo.
Hai ca raman cativa restanta, dar la ei la toate materiile au aproape toti restanta si iti mai vin si cu faze de genul " problema este la mine sau la voi?" laughing
Nu cred ca ai idee cati si-au amanat licentele din cauza lor, zici ca is setati sa distruga, in loc sa construiasca.
E mult de tocit si au pretentia sa folosesti termenii aia.Un exemplu: le spui radacina in loc de sistem radicular, nu e bine si iei 4.

Orele sustinute de ei se desfasoara ceva de genul: venit cu proiector, slide-uri si citit de acolo cuvant cu cuvant, nimic in plus.Ora trece, leafa merge.Intelegi bine, nu intelegi iarasi bine. happy Desi este o facultate care teoretic s-ar baza pe lucrari practice de laborator, practica masiva sa vezi anumite lucrari, iata ca noi facem teorie masiva si nimic in plus.

| J0B0MAT a răspuns:

•Bani, pentru că ţin restanţele alea şi unii sunt "sponsorizaţi" de studenţi.
•Mândrie, pentru că studenţii sunt mai înţelepţi datorită învăţăturilor predate de el.
Saaau
•Nimic, pentru că nu toate lucrurile pe care cineva le face, le face pentru a câștiga ceva.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De ce ar trebui sa treaca toti? Asta o data.
Apoi, noi nu stim decat partea ta de poveste, care mie-mi pare a frustrare de copil de 15 ani.

Raspuns concis: pentru ca pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt frustrati acasa, poate au rate la banca, se cearta cu sotii/sotiile lor. Nu fac sex la timp si le joaca feste hormonii si vin grumpy la cursuri.
Si se razbuna pe voi, ca acasa daca se duce ala si are o nevasta de-aia tare-n clanta, nici nu mai are rost sa se certe cu ea. Si refuleaza pe voi ca sunteti adolescenti.

| MagicOneT a răspuns:

Frustrati, majoritatea, au dreptul, de ce sa n-o faca?

| Id1122 a răspuns:

Eu si colegii mei, am avut toti restanta la o anumita materie in anul 3(acum un an, am trecut in anul 4). Nici nu se mai preda materia respectiva noi suntem ultimii care am dat acel examen oribil. Anyway, in restanta au mai picat jumatate, deci e un profesor rebel, batranelul?

| Florin458 explică (pentru Id1122):

Da,astia sunt foarte ciudati, mai ales cei trecuti de 60 care toata viata lor au ocupat functii de conducere si s-au gandit la batranete sa mai ia ore la facultate pentru a suplini bugetul si a incurca studentii.laughing