| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeți că e mai bine să aleg:
1)Facultatea de Medicină
2)Facultatea de Drept
3)Facultatea de Business
4)Facultatea de Farmacie
5)Facultatea de Chimie
6)Facultatea de Medicină Dentară
7)Politehnica
8)Facultate de Arhitectură
9)Facultate de Turism
10)Facultatea de Medicină Veterinară
P.S: De-a lungul timpului m-am gândit la aceste facultăți, pot să zic că m-a interesat fiecare în parte la un moment dat, dar nu sunt horărâtă, așa că aș vrea să văd și părerea altor persoane.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun dar atitudiena ta este total gresita!
Alegerea nu o putem face noi si nici sa te sfatuim, pentru ca noi nu stim de ce esti tu capabila si pasionata si ce doresti tu sa faci pentru urmatorii 40 de ani!
Nimeni, dar absolut nimeni nu-ti poate spune ce sa faci in viata, asta este DOAR decizia ta, in functie de profesia pe care veri sa o practici pe viata.
dar nu uita un lucru: nici o facultate NU vine cu loc de munca asigurat! Dupa terminarea facultatii iti va lua unul sau mai multi ani, sa-ti gasesti un loc de munca, fiindca abia atunci incepe lupta pentru o cariera.

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Violleta2022):

În opinia mea, atitudinea mea este una bună, fiindcă cer părerea altor persoane care poate au trecut prin aceste facultăți sau cunosc pe cineva care au făcut-o. Nu trebuie să ști de ce sunt capabilă atat timp cat eu cer cuiva o părere este și logic că aș fi capabilă să fac lucrul respectiv. Ideaa este că mă pasionează chimia, dar totuși țin să precizez că aș vrea să intru la oricare din aceste facultăți, deoarece eu cred si stiu că pot și sunt capabilă să intru la oricare din ele. Eu am cerut o opinie personală de la aceste persoane pentru a-mi face o idee despre fiecare facultate în parte, sau doar la unele, ca să mai elimin din ele și să rămân doar cu câteva opțiuni de facultati la care aș merge.
De exemplu dacă cineva imi spune că este bine la facultatea de arhitectura, eu nu asta o să îmi aleg imediat după acel răspuns să merg acolo că așa a zis cineva, ci voi lua în considerare aceea opinie, mă voi documenta si cu privire la ce pot face după facultatea aleasă pentru că scopul meu este să fac o carieră din pasiunea mea, să îmi placă ce fac să fac meseria cu plăcere. Bineînțeles că după ce ieși din facultate nu iti gasesti din prima cel mai bun loc de munca sau la unele facultati incepe practica ex rezidentiat, sunt total constientă și cunosc aceste lucruri, dar așa se ajunge cat mai sus. Toata lumea incepe de la un job mai prost platit si ajunge poate sa aiba exact ce si-a dorit, prin multa invatare, munca si perseverenta, totul se poate. Eu sunt in clasa a 10 a si ideea mea a fost să îmi caut pasiunea, să știu ce vrea să fac pe viitor și încă sunt în căutare, ceea ce pot sa zic in prezent e ca imi place chimia organica. Știu foarte bine ca nimeni nu stie de ce sunt capabila, doar eu stiu dar opinia alor pesoane m-ar ajuta să inteleg mai bine dacă sunt capabila sau nu de unele dintre aceste facultăți.

| zilog a răspuns:

Nici o facutate! ci doar o școală profesională unde să înveți ceva concret din care să câștigi în fiecare zi o bucată de salam victorie o pâine cu ce să te imbraci și unde sa stai.
de exemplu vopsitor auto
plus ca muncesti putin 3 ore pe zi
si iti raman aproximativ 100 euro bani ne cheltuiți in buzunar de la o zi la alta
dica intr-o luna de zile avea in buzunar 2000 eurofara sa îți rupi mintea
fara filozofie matematica nebunii carti scrisuri si almanahe

| Mlarisa58 a răspuns (pentru zilog):

În primul rand un vopsitor auto, nu castiga mai mult de 30 maxim 40 de milioane net pe lună. Dacă tu te rezumi să ai de mancare, haine si caldura, este alegerea ta. Eu tiind sa cred totusi ca un medic nu se compară cu un chirurg dacă e să o luăm pe partea de salariu si nici la cunostinte. Cred ca tu vrei sa spui ca poti castiga 2000 de euro ca vopsitor in strainatate, eu sincer nu vreau sa plec din țara mea, pentru că si asa pleaca o gramada de oameni ca si muncitori, doctori si poate si minți sclipitoare care ar scoate Romania in rahat, dar totusi nu doresc sa se sacrifice. Deoarece tara aceasta nu le ofera nimic acestor oameni cu minte uimitoare si nici locuri de munca oamenilor saraci care ar putea ajuta foarte bine la multe lucruri. Deci in concluzie, eu cred ca raspunsul tau nu isi are rostul aici.

| zilog a răspuns (pentru Mlarisa58):

Te rog să îți ceri scuze! nu e țara ta ci este țara cotropitorilor care au cumpărat-o bucată cu bucată!
Ce este al tău? pe ce ai acte? ese garantată propietatea sau doar ocrotită?
Adică este propietate sau nu este propietate!?
Si ce deții 4 metri de pământ în cazul în care se demolează blocul cât revine cuștii tale de beton?

| Mlarisa58 a răspuns (pentru zilog):

Dacă din tot ce am zis... tu asa ai inteles, nu cred ca e prea ok. Și pentru cultura ta generală, cotropitorul nu cumpara ceva, cotropitorul invadeaza si ia un teritoriu prin agresivitate. Cotropitorul nu cumpara nimic bucata cu bucata. Cotropitorul invadeaza bucata cu bucata. De aici rezulta faptul ca tu nici nu sti ce vorbesti. Ba dragul meu vreau sa iti zic ca este tara mea si a tuturor romanilor care locuiesc in ea sau care sunt in diaspora. De ex in poezia Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie de Mihai Eminescu spune, citez
Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie,
TARA MEA de glorii, TARA MEA de dor.
inchei citatul.
Daca te referi ca au venit strainii sa ne ia tara, mai bine te ai informa ca strainii ăia au facut mai mult bine economiei noastre decat a facut statul roman de la revolutie pana acum.
Eu dragul meu nu am o cusca de beton, te rog frumos să iti reglezi limbajul deoarece multi oameni stau la bloc si nu mi se pare ceva rau sa locuiesi la bloc chiar nu stiu ce probleme ai tu cu blocurile, cred ca iti este frica de lift sau ceva, nu sti unde stau eu, deci nici nu ai dreptul sa vorbesti de cat pamant am eu. Sincer m-ai facut sa rad la ultima frază, cred ca intr o cusca de beton stai tu dragul meu si esti cam frustrat pe alte persoane care vor sa faca ceva in viata si sa ajunga de 1000 de ori mai bine ca tine. Mai bine nu ai mai vorbi ca te faci de rusine dragul meu.

| eckblume a răspuns:

Https://openpsychometrics.org/tests/RIASEC/ iti recomand sa faci testul de interese vocationale Holland daca nu l-ai facut. Poate iti formezi o idee.
Cel mai amplu test pentru a-ti da seama care cariera ti s-ar potrivi mai mult mi se pare: https://romania.testcentral.ro/......nala/jvis/ (se gaseste la cabinetul psihologului, consilierului vocational). L-am gasit si pe net https://www.jvis.com, dar trebuie sa platesti daca vrei sa il completezi. JVIS e un test cu licenta, adica are o credibilitate mai mare decat alte teste gasite pe internet. E valid si fidel conform studiilor.
Iti recomand sa intri pe Facebook si sa cauti grupuri de admitere pentru fiecare facultate din lista ta. Poti ruga studentii care sunt in anii mai mari sa iti raspunda la intrebari. Ai mult mai multe sanse sa primesti raspunsurile la dilemele tale decat aici, pe TPU.
Vezi ce aptitudini ai, ce te-ar atrage mai mult. Pana in clasa a 12-a mai e mult, dar din cate stiu la medicina trebuie sa te pregatesti din timp pentru admitere. Si la Politehnica e o idee buna, mai ales ca multi fac practica si pot lucra deja. Eu ti-as spune sa faci ceea ce iti place fiindca esti inteligenta si ambitioasa.
* Ti-am citit raspunsurile de mai sus. Ai dat niste argumente foarte bune. Bravo!

| Ađrian90 a răspuns:

Salut! Încearcă să îţi urmezi pasiunea. Dacă îţi place biologia şi chimia du-te pe Medicină/Medicină veterinară, dacă eşti mai mult cu calculatorul şi ideile încearcă business sau turism. Vezi care ţi-ar plăcea mai mult, oriunde te duci o să ai un salar bun atât timp cât investeşti timp şi pasiune. Eu de exemplu sunt pasionat de Programare / Software developing şi am ales să mă duc la Informatică şi nu regret deloc. Găseşti pe net materii şi cam ce se învaţă la fiecare, vezi şi du-te unde crezi că ţi-ar face plăcere să stai 4-8 ore pe zi. Succes şi spor la alegerea unei facultăţi potrivite! Nu uite că poţi oricând să te răzgândeşti şi să începi altceva

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Ađrian90):

Multumesc pentru sfat.