| AcelEmi a întrebat:

Ce credeti ca pica la BAC anul asta? Si cum ati prins voi cerinta la sub 3, adica cum intelegeti ce opera e daca nu va da autorul direct? incerc sa invat perioadele dar le incurc grozav

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Singura perioadă pe care am văzut-o eu prin subiecte a fost perioada interbelică(adică perioada dintre cele două războaie mondiale 1918-1939). De obicei se dau curentele literare, iar în orice eseu, trebuie să încadrezi opera într-un curent literar, deci n-ar trebui să-ți vină greu dacă știi eseurile.

| AcelEmi explică (pentru anamariarot):

Din 20 de eseuri eu stiu bine doar vreo 8, insa acel tip de cerinta ma incurca pe mine "roman al experientei", pe asta il stiu acum, dar ma refer la genul asta de cerinte

| anamariarot a răspuns (pentru AcelEmi):

Păi dacă ai roman al experienței, de exemplu, tu deja trebuie să fi scris în eseu la Ultima noapte că e roman al experienței. Așa trebuie să scrii și la bac, să te „modelezi" pe cerință. Uită-te aici: https://liceunet.ro/bacalaureat/romana/programa

4 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Eu cred ca se va da EMINESCU. adica hartii de 500 care este eminescu pe eii

| Valy9999 a răspuns:

LIRIC pica.