| Ioana00010 a întrebat:

Ce credeți ca se va da la Evaluarea Nationala de anul acesta?

3 răspunsuri:
| Cotiuga_Maria_1991 a răspuns:

Eu cred ca la romana va da opera lirica iar la mate orice e posibil

| Nitoi_Sorin_2002 a răspuns:

Nu stim, nu cred ca este cineva de aici Nostradamus incearca sa repetii din tot ce ai facut pana acum si eu repet Bafta cu examenul. FUNDA

| uneekul a răspuns:

Nu ai cum sa stii ce se va da la aceasta evaluare. Eu am sustinut examenul anul trecut si tot ce te pot sfătui este: ai grija la subiectul 1 exercitiul 5 unde este cel mai probabil sa fie o secventa pentru a fii explicată, repeta cu atentie toate genurile literare, inclusiv operele cuprinse de acestea pentru ca va fi o cerinta de a argumenta apartenenta textului la genul/opera respectiva ( nu te lega prea mult de citate, incearca sa faci un mic comentariu al secventei ce se potriveste argumentului, poti castiga cateva puncte în plus), citeste bine textele si subiectele si nu vor exista probleme. Si genul liric a fost dat anul trecut deci cred ca cel mai probabil va fi genul epic sau una din operele acestuia. La matematica, mare grija la subiectul cu grafic ( incearca sa gândesti putin logic si in afara lui ), si la ultimele 2 probleme, incearca sa folosesti cat mai bine formulele pentru a afla cat mai multe date ( chiar daca nu sunt cerute, pot fi de folos ). Cel mai important, NU TE GRĂBI, take your time and just solve them. happy